Naczelny Rabin Kijowa, Mosze-Reuwen Azman proponuje władzom Izraela odwołanie „Marszu Żywych” w Polsce i przeniesienie go na Ukrainę, w związku z nowelą ustawy o IPN, która jego zdaniem „zakazuje mówienia prawdy o Holokauście”.

W związku z przyjęciem przez polski parlament nowelizacji ustawy o IPN, która m.in. wprowadza kary za publiczne przypisywanie Polakom lub Polsce współodpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy, Naczelny Rabin Kijowa, Mosze-Reuwen Azman wystosował specjalny list do izraelskiego ministra edukacji i diaspory, Naftaliego Benneta.

– W świetle przyjęcia przez polski parlament nowego prawa, które zabrania mówienia prawdy o Holokauście, proponuję odwołać przeprowadzenie w tym roku „Marszu Żywych”, izraelskich uczniów po obozach koncentracyjnych Polski – pisze rabin.

Azman twierdzi, że w ostatnich dniach w polskich mediach ma miejsce „antyizraelska i antysemicka histeria”. Podkreśla, że izraelska ambasada w Warszawie została zablokowana przez policję, dla ochrony przed „radykalnymi nacjonalistami”. Jego zdaniem, izraelskim uczniom grozi agresja ze strony „polskich ekstremistów”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Przeprowadzenie „Marszu Żywych” to każdego roku wydatki rzędu dziesiątków milionów dolarów z [budżetu] Izraela. Stąd, uważam za słuszne zareagować finansowo na antysemickie prawo, które próbuje zamknąć usta historykom i świadkom Holokaustu. Jako Naczelny Rabin Kijowa, proponuję przeprowadzić taki „Marsz Żywych” w 2018 roku na Ukrainie – proponuje Azman. Zaznacza, że na Ukrainie jest wiele miejsc związanych z Holokaustem. Wymienia tu m.in. Babi Jar w Kijowie i Drobycki Jar w Charkowie, a także obóz janowski we Lwowie.

PRZECZYTAJ: Kompleks Izraela – kiedy sojusznik okazuje się wrogiem

Rabin podkreśla też, że inaczej niż w Polsce, zorganizowanie takich marszy na Ukrainie pozwoliłoby izraelskim uczniom zaoszczędzić połowę wydatków. Zaznaczył, że w tym kraju działa „szereg organizacji i centrów naukowych ds. Holokaustu”, które mogą wziąć udział w zorganizowaniu „Marszu Żywych”.

PRZECZYTAJ: Prezydent Izraela w ukraińskim parlamencie: Ukraińcy, bojownicy OUN brali udział w Holokauście

Czytaj także: Gaz łzawiący, świński łeb ze swastyką – ukraińscy nacjonaliści zbezcześcili synagogę w Humaniu [+VIDEO / +FOTO]

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Dodatkowo, ustawa wprowadza kary za negowanie zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów i ukraińskie formacje kolaborujące z III Rzeszą. Umożliwia też penalizację banderyzmu w Polsce, co wywołało ostre protesty władz w Kijowie.

Przeczytaj: Prezydent Ukrainy przyłącza się do krytyki nowelizacji ustawy o IPN

Czytaj również: Szef MSZ w Kijowie: nie będziemy przyjmować zakazów i ograniczeń stawianych przez Polskę

lb.ua / Kresy.pl

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

15 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Prozac :

  Ukraińcy lepiej niech trzymają się za kasę. Robienie podchodów pod kolejnego winnego zagłady Żydów już się tam zaczyna. A tym razem byłoby zdecydowanie łatwiej, bo banderyzm był zagrożeniem dla wszystkich – Polaków, Żydów, Ukraińców nie zgadzających się z rodzimymi bandytami, a na sam koniec samych Niemców, którzy tych banderowców uzbroili.

  • Avatar
   donald :

   @murzynio murzynio-masz dobre checi ale jestes delikatnie duzym ignoratem. Auschwitz zostalo zalozone w 1940 roku. Pierwsze grupy to niewielkie grupy niemieckich wiezniow politycznych i kryminalistow i masowo tylko Polacy i tak do 1942 roku.
   Od 1942 roku Obywatele Polscy Zydowskiego pochodzenia, Zydzi Austriaccy, Wegierscy etc byli lokowani w Birkenau. Jest wielkim klamstwem ze w Auschwitz gineli Zydzi. W latach 1940-1941w Auschwitz byli glownie Polacy. W latach 1942-1945 takze w Auschwitz byli glownie Polacy, lecz w rejon Auschwitz Birkenau zaczely przyjezdzac masowo transporty ludnosci pochodzenia Zydowskiego jednakze ludnosc pochodzenia Zydowskiego byla lokowana w Birkenau.
   W tym roku w Marszu zywych w Auschwitz byli etnicznie Polscy wiezniowie Auschwitz dostali trzy ( 3) przepustki. Jest to skandal . Marsz zywych wAuschwitz powinien byc polskim marszem Zywych zas obywatele Izraela i byli wiezniowie obozu zaglady w Birkenau powinni robic sobie marsze tam.
   Gdyby Polska byla Polska to do Muzeum w Auschwitz wyslalaby CBA mogloby odkryc rozne cuda.

 2. Avatar
  donald :

  Pomiedzy 1939 a 1942 rokiem na dziesieciu zamordowanych obywateli Polskich dziewieciu to etniczni Polacy a tylko jeden to obywatel Polski Zydowskiego Pochodzenia.
  Zmienia sie to w dopiero w 1942.
  W latach 1942-1945 na pieciu zamordowanych obywateli Polskich trzech jest obywatelammi polskimi zydowskiego pochodzenia a dwoch jest Obywatelami etnicznie Polskimi.

  USA uchwalajac ustawe 447 pokazaly ze nie sa sojusznkiem Polski a nas traktuja jako mieso armatnie.
  W przypadku Izraela zachowanie jest ichniejszych wladz jest tak podle ze myslenie o Izralua jako sojuszniku powinno skierowac takiego delikwetna do wariatkowa.

 3. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  To ciekawy pomysł tym bardziej,że przypomni szmalcownictwo zydów po 17 września 1939r wobec Polaków . Witanie Sowietów i Niemców bramami trumfalnymi przez żydów to
  był wtedy norma . Nie wspomne o uczestnictwie w banderowskich bandach jako lekarze , bojcy , donosiciele. To historia nieewygodna dla Izraela .