Naczelny Rabin Kijowa, Mosze-Reuwen Azman proponuje władzom Izraela odwołanie „Marszu Żywych” w Polsce i przeniesienie go na Ukrainę, w związku z nowelą ustawy o IPN, która jego zdaniem „zakazuje mówienia prawdy o Holokauście”.

W związku z przyjęciem przez polski parlament nowelizacji ustawy o IPN, która m.in. wprowadza kary za publiczne przypisywanie Polakom lub Polsce współodpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy, Naczelny Rabin Kijowa, Mosze-Reuwen Azman wystosował specjalny list do izraelskiego ministra edukacji i diaspory, Naftaliego Benneta.

– W świetle przyjęcia przez polski parlament nowego prawa, które zabrania mówienia prawdy o Holokauście, proponuję odwołać przeprowadzenie w tym roku „Marszu Żywych”, izraelskich uczniów po obozach koncentracyjnych Polski – pisze rabin.

Azman twierdzi, że w ostatnich dniach w polskich mediach ma miejsce „antyizraelska i antysemicka histeria”. Podkreśla, że izraelska ambasada w Warszawie została zablokowana przez policję, dla ochrony przed „radykalnymi nacjonalistami”. Jego zdaniem, izraelskim uczniom grozi agresja ze strony „polskich ekstremistów”.

– Przeprowadzenie „Marszu Żywych” to każdego roku wydatki rzędu dziesiątków milionów dolarów z [budżetu] Izraela. Stąd, uważam za słuszne zareagować finansowo na antysemickie prawo, które próbuje zamknąć usta historykom i świadkom Holokaustu. Jako Naczelny Rabin Kijowa, proponuję przeprowadzić taki „Marsz Żywych” w 2018 roku na Ukrainie – proponuje Azman. Zaznacza, że na Ukrainie jest wiele miejsc związanych z Holokaustem. Wymienia tu m.in. Babi Jar w Kijowie i Drobycki Jar w Charkowie, a także obóz janowski we Lwowie.

PRZECZYTAJ: Kompleks Izraela – kiedy sojusznik okazuje się wrogiem

Rabin podkreśla też, że inaczej niż w Polsce, zorganizowanie takich marszy na Ukrainie pozwoliłoby izraelskim uczniom zaoszczędzić połowę wydatków. Zaznaczył, że w tym kraju działa „szereg organizacji i centrów naukowych ds. Holokaustu”, które mogą wziąć udział w zorganizowaniu „Marszu Żywych”.

PRZECZYTAJ: Prezydent Izraela w ukraińskim parlamencie: Ukraińcy, bojownicy OUN brali udział w Holokauście

Czytaj także: Gaz łzawiący, świński łeb ze swastyką – ukraińscy nacjonaliści zbezcześcili synagogę w Humaniu [+VIDEO / +FOTO]

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Dodatkowo, ustawa wprowadza kary za negowanie zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów i ukraińskie formacje kolaborujące z III Rzeszą. Umożliwia też penalizację banderyzmu w Polsce, co wywołało ostre protesty władz w Kijowie.

Przeczytaj: Prezydent Ukrainy przyłącza się do krytyki nowelizacji ustawy o IPN

Czytaj również: Szef MSZ w Kijowie: nie będziemy przyjmować zakazów i ograniczeń stawianych przez Polskę

lb.ua / Kresy.pl

15 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Prozac
  Prozac :

  Ukraińcy lepiej niech trzymają się za kasę. Robienie podchodów pod kolejnego winnego zagłady Żydów już się tam zaczyna. A tym razem byłoby zdecydowanie łatwiej, bo banderyzm był zagrożeniem dla wszystkich – Polaków, Żydów, Ukraińców nie zgadzających się z rodzimymi bandytami, a na sam koniec samych Niemców, którzy tych banderowców uzbroili.

 2. Kas
  Kas :

  Świetny pomysł. Trasa marszu, udekorowana czerwono – czarnymi flagami, będzie przebiegała ulicami Bandery i Szuchewycza, po drodze mijając pomniki sławiące “bohaterów” z SS Galizien i UPA.

 3. murzynio
  murzynio :

  Dla Polski to bardzo dobry pomysł. Gorszy dla Ukrainy, bo przypomną sobie o licznych majątkach pozostawionych na Ukrainie. Możemy przenieść na Ukrainę muzeum ukraińskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Za darmo.

  • donald
   donald :

   @murzynio murzynio-masz dobre checi ale jestes delikatnie duzym ignoratem. Auschwitz zostalo zalozone w 1940 roku. Pierwsze grupy to niewielkie grupy niemieckich wiezniow politycznych i kryminalistow i masowo tylko Polacy i tak do 1942 roku.
   Od 1942 roku Obywatele Polscy Zydowskiego pochodzenia, Zydzi Austriaccy, Wegierscy etc byli lokowani w Birkenau. Jest wielkim klamstwem ze w Auschwitz gineli Zydzi. W latach 1940-1941w Auschwitz byli glownie Polacy. W latach 1942-1945 takze w Auschwitz byli glownie Polacy, lecz w rejon Auschwitz Birkenau zaczely przyjezdzac masowo transporty ludnosci pochodzenia Zydowskiego jednakze ludnosc pochodzenia Zydowskiego byla lokowana w Birkenau.
   W tym roku w Marszu zywych w Auschwitz byli etnicznie Polscy wiezniowie Auschwitz dostali trzy ( 3) przepustki. Jest to skandal . Marsz zywych wAuschwitz powinien byc polskim marszem Zywych zas obywatele Izraela i byli wiezniowie obozu zaglady w Birkenau powinni robic sobie marsze tam.
   Gdyby Polska byla Polska to do Muzeum w Auschwitz wyslalaby CBA mogloby odkryc rozne cuda.

 4. donald
  donald :

  Pomiedzy 1939 a 1942 rokiem na dziesieciu zamordowanych obywateli Polskich dziewieciu to etniczni Polacy a tylko jeden to obywatel Polski Zydowskiego Pochodzenia.
  Zmienia sie to w dopiero w 1942.
  W latach 1942-1945 na pieciu zamordowanych obywateli Polskich trzech jest obywatelammi polskimi zydowskiego pochodzenia a dwoch jest Obywatelami etnicznie Polskimi.

  USA uchwalajac ustawe 447 pokazaly ze nie sa sojusznkiem Polski a nas traktuja jako mieso armatnie.
  W przypadku Izraela zachowanie jest ichniejszych wladz jest tak podle ze myslenie o Izralua jako sojuszniku powinno skierowac takiego delikwetna do wariatkowa.

 5. jwu
  jwu :

  Powodzenia życzę !!! Przemarsz ulicami Kijowa ,a później jednodniowa wycieczka do Babiego Jaru.No chyba ,że zaczął się proces wymazywania tego miejsca z historii ? W imię poprawnych stosunków z banderowcami?

 6. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  To ciekawy pomysł tym bardziej,że przypomni szmalcownictwo zydów po 17 września 1939r wobec Polaków . Witanie Sowietów i Niemców bramami trumfalnymi przez żydów to
  był wtedy norma . Nie wspomne o uczestnictwie w banderowskich bandach jako lekarze , bojcy , donosiciele. To historia nieewygodna dla Izraela .

 7. Kojoto
  Kojoto :

  Tak jak inni forumowicze – już sie zachwycam wizją żydów maszerujących pod eskortą banderowców, ulicami udekorowanymi czarnoczerwonymi szmatami… jak widać obłęd chciwości nie ma granic…