Te wszystkie pretensje ws. noweli ustawy o IPN wynikają z prostego faktu ustawy reprywatyzacyjnej, która nie była po myśli Żydów. Takie można odnieść wrażenie – powiedział Paweł Kukiz. Zaznaczył, że ugięcie się Polski pod naciskiem Izraela byłoby „dowodem na szmalcownictwo”.

Paweł Kukiz w piątkowej rozmowie na antenie internetowej telewizji wPolsce.pl odniósł się do nowelizacji ustawy o IPN. Zaznaczył, że „z całą pewnością nie można interesu politycznego przedkładać ponad godność i honor”. Mówił też, że na przestrzeni ostatnich parudziesięciu lat miało miejsce stopniowe przerzucanie na Polaków odpowiedzialności za niemieckie zbrodnie z okresu II wojny światowej. Kukiz ma pod tym względem „podstawową pretensję” do  wszystkich poprzednich ekip rządzących, które jego zdaniem dawały „przyzwolenie na fałszowanie historii”.

W tym kontekście przywołał swoją rozmowę z ważnym politykiem PO:

– Nie będę z litości wymieniał nazwiska jednego z Platformiarzy, który kiedyś przy jakiejś rozmowie mi powiedział: „Co się będziemy trupami zajmować?”. Mnie poraziło (…) Czy Ty w ogóle wiesz skąd Ty jesteś?

Kukiz podkreślił, że rozumie emocje Żydów związane z nowelizacją ustawy o IPN, ale w jego opinii Izrael jako państwo nie może zachowywać się w sposób emocjonalny, a tym bardziej wywierać na Polskę nacisków:

– Też rozumiem emocje Żydów. Natomiast Izrael jako państwo nie powinien być emocjonalny, tylko pragmatyczny i powinien dążyć do prawdy historycznej. Z całą pewnością Izrael jako państwo nie powinien oskarżać i wywierać nacisków na Polskę, że właściwie bezwarunkowo nakazuje nam wycofać się z tej ustawy.

PRZECZYTAJ: „Musimy zyskać pole manewru”. Winnicki za zacieśnianiem relacji z Chinami i Iranem

Polityk podkreślił, że Polska nie może się wycofać z nowelizacji ustawy o IPN:

– Gdyby Polacy w tej chwili pod wpływem Izraela odrzucili tę ustawę, to byłby to dowód na szmalcownictwo. Że sprzedaliśmy prawdę i godność.

Czytaj również: Oświadczenie premiera Morawieckiego ws. konfliktu z Izraelem [+VIDEO]

Zdaniem Kukiza jest prawdopodobne, że zdecydowana i ostra postawa Izraela wobec nowelizacji ustawy o IPN jest związana ze sprzeciwem Żydów wobec ustawy reprywatyzacyjnej. – Z całą pewnością jest to bardzo poważny aspekt – mówił Kukiz. – Te wszystkie pretensje wynikają z prostego faktu ustawy reprywatyzacyjnej, która nie była po myśli Żydów. Takie można odnieść wrażenie.

Przeczytaj: Ambasador Izraela: relacje polsko-izraelskie pozostaną napięte – wszystko przez ustawę reprywatyzacyjną

Paweł Kukiz przypomniał, że po decyzji Senatu, prezydent Duda ma 21 dni na podpisanie, bądź nie, nowelizacji ustawy o IPN. Jego zdaniem to czas na „jakieś ewentualne wyjaśnienie nieścisłości” w tej sprawie ze stroną izraelską.

ZOBACZ TAKŻE: Kompleks Izraela – kiedy sojusznik okazuje się wrogiem

Wczoraj Kukiz skomentował na Twitterze list amerykańskich kongresmenów do Andrzeja Dudy, wzywających go do zawetowania noweli ustawy o IPN.

– Kongresmeni USA w liście do Dudy stwierdzili, że „trzeba uznać przypadki, gdy Polacy pomagali nazistom w mordowaniu Żydów”. W całej Europie były kanalie, Panowie. Ale mogliście zahamować Holocaust po informacjach od Karskiego. Niestety, interwencji nie było.

WPolsce.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz