Grupa napastników zaatakowała w nocy żydowskich pielgrzymów w synagodze w Humaniu, przy grobie rabina Nachmana z Bracławia. Rozpylili gaz łzawiący, rozlali farbę przypominającą krew i podrzucili świński łeb z wyrytą swastyką. Oburzeni izraelscy politycy wzywają władze Ukrainy do reakcji.

Jak podaje izraelski TimesOfIsrael.com, żydowscy wierni, którzy zebrali się w synagodze w Humaniu, przy grobie rabina Nachmana z Bracławia, zostali zaatakowani przez napastników, określanych jako neonaziści. Izraelscy pielgrzymi zostali zaatakowani gazem łzawiącym, a w pomieszczeniu rozlano sztuczną krew i zostawiono świński łeb.

Do incydentu doszło ok. 2 w nocy w synagodze w Humaniu. Według relacji świadków, dwaj napastnicy weszli do synagogi z butelkami z farbą i zaczęli rozpylać we wnętrzu pomieszczenia gaz łzawiący. Na miejscy rozlano też czerwoną farbę przypominającą krew, a także pozostawiono odcięty świński łeb z wyrytą swastyką.

Dwóch obywateli Izraela trafiło do szpitala, podaje rabin Yisrael Elhadad z synagogi w miejscu grobu grobu Rabbiego Nachmana z Bracławia. Jego zdaniem napastnikami byli „neonaziści”. Jak relacjonował, większość pielgrzymów w momencie napadu znajdowała się w mniejszej, ogrzewanej synagodze. W zaatakowanym pomieszczeniu znajdowało się pięć lub sześć osób. Początkowo mieli oni wziąć napastników za kolejnych pielgrzymów.

Portal Izrus podaje z kolei, że do synagogi wdarła się grupa ukraińskich nacjonalistów, którzy zagrozili obecnym tam Żydom zastosowaniem przemocy. Mieli wykrzykiwać przekleństwa i obelgi pod adresem obecnych tam osób, a także rozrzucić w pomieszczeniu kawałki wieprzowiny. Napastnicy wrzucili do wnętrza głowę świni i wyrytą na niej swastyką. Znajdujący się w budynku Żydzi zdołali uciec z tego miejsca i wezwać policję. Ta przybyła na miejsce, gdy napastnicy już się oddalili.

Incydent został szybko potępiony przez przedstawicieli Izraela, a tamtejsi parlamentarzyści wzywają ukraińskie władze do wzmocnienia ochrony i jak najszybszego doprowadzenia sprawców przed wymiar sprawiedliwości. Policja wszczęła śledztwo w sprawie zbezczeszczenia synagogi, ale nie informowano o żadnych aresztowaniach.

Izraelski minister spraw wewnętrznych Aryeh Deri, lider ultraortodoksyjnej partii Shas powiedział, że skontaktuje się z ukraińskim prezydentem i wezwie go do szybkich działań „przeciwko chuliganom”. Z kolei Yair Lapid, członek izraelskiego parlamentu i szef partii Yesh Atid w liście do ukraińskiego ambasadora w Izraelu Hennadija Nadolenki nazwał incydent „obrzydliwym i gwałtownym antysemickim atakiem”. – Wydarzenia ostatniej nocy przywołują echo najczarniejszych dni w historii narodu żydowskiego w Europie – napisał Lapid, wzywają ukraińskie władze do niezwłocznego potępienia tego aktu przemocy.

Każdego roku do Humania przybywa kilkadziesiąt tysięcy Żydów z Izraela, USA i Europy, by odwiedzić miejsce pochówku chasydzkiego rabina Nachamana z Bracławia, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku.

W przeszłości dochodziło już do starć pomiędzy miejscowymi a pielgrzymami. W kwietniu jeden z przywódców ukraińskich Żydów ujawnił, że hotel w Humaniu odmawiał przyjmowania Żydów, powołując się na incydent, w wyniku którego żydowscy pielgrzymi zdemolowali jeden z pokoi hotelowych. Sami Żydzi skarżą się z kolei na ukraińskich nacjonalistów, którzy w ostatnich latach zorganizowali kilka wieców przeciwko ich obecności w mieście. Oburzyły ich również plany ustawienia krzyża w rejonie, w którym żydowscy pielgrzymi odbywają rytualne kąpiele. Oskarżają też miejscowych Ukraińców, że celowo rozsypują tam na dnie potłuczone szkło.

Z kolei w czerwcu br., jak informowaliśmy, pijani obywatele Izraela strzelali do przechodniów. W zamieszkach, które wybuchły w Humaniu po tym, jak przypadkowy ukraiński przechodzień został trafiony pociskiem wystrzelonym z wiatrówki, wzięli udział m.in. działacze neobanderowskiej Swobody, a także ortodoksyjni Żydzi.

PRZECZYTAJ: Lider Żydów na Ukrainie: UPA walczyła o wolną Ukrainę – ale wolną od Żydów i Polaków [+VIDEO]

Żydowski noblista: Ukraina powinna przyznać, że UPA mordowała Polaków i Żydów

Prezydent Izraela w ukraińskim parlamencie: Ukraińcy, bojownicy OUN brali udział w Holokauście

Timesofisrael.com / izrus.co.il / 112.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz