Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił rezolucję, na skutek której dwa najważniejsze święta islamu, Id al-Adha i Id al-Fitr, staną się oficjalnymi świętami państwowymi na Ukrainie. 18 maja został z kolei ogłoszony Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa Tatarów Krymskich.

Dwa najważniejsze święta islamu, Id al-Adha i Id al-Fitr, staną się oficjalnymi świętami państwowymi na Ukrainie – poinformował w poniedziałek “Kyiv Post”. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił także 18 maja Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa Tatarów Krymskich.

Święto Id al-Ahda ma przypominać o gotowości patriarchy Ibrahima (Abrahama) do poświęcenia swego syna w ramach aktu posłuszeństwa względem Boga. Id al-Fitr oznacza z kolei koniec okresu Ramadanu, podczas którego muzułmanie poszczą od świtu do zachodu słońca.

“Chcemy zbudować państwo, w którym każdy czuje się jak obywatel Ukrainy. Chciałbym, aby każdy czuł się pełnoprawnym obywatelem, nie zapominając o historii i tradycjach własnego ludu. Chcemy udzielać wsparcia nie tylko słowami, ale i działaniami na poziomie legislacyjnym” – powiedział Zełenski przedstawicielom krymskich Tatarów na spotkaniu, na którym ogłosił rezolucję.

Podczas tego samego spotkania Zełenski zainicjował także utworzenie grupy roboczej w swoim biurze, której celem będzie rozwiązanie problemów narodu Tatarów krymskich. Zaznaczył także, że zespół będzie pracował zarówno nad kwestiami prawnymi, jak i ekonomicznymi.

W dniach 18-20 maja 1944 r. Związek Radziecki deportował między 190 a 420 tys. Tatarów krymskich z rodzinnego Krymu do Azji Środkowej, oddalonej o tysiące kilometrów. W czasach pierestrojki, gdy w Związku Radzieckim rozpoczęła się odwilż, wielu Tatarów krymskich zaczęło powracać do ojczyzny.

“W czasie trwania okupacji Krymu przez Rosję. od 2014 r., tysiące Tatarów krymskich musiały ponownie opuścić swoje domy z powodu poparcia dla suwerenności Ukrainy. Osiedlili się w innych częściach Ukrainy. Wielu innych Tatarów krymskich, którzy zostali, spotkało się z prześladowaniami nielegalnego rządu Rosji na Krymie” – pisze portal.

Około 300 tys. Tatarów krymskich na Ukrainie stanowi największą część społeczności muzułmańskiej w tym kraju. Cała mniejszość muzułmańska na Ukrainie szacowana jest na od 600 tys. do 2 milionów ludzi. Według niektórych szacunków islam jest pod względem liczby wyznawców drugą po chrześcijaństwie religią na Ukrainie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zełenski zatwierdził również kandydaturę przedstawicielki społeczności tatarskiej Emine Dzheppar na stanowisko pierwszego wiceministra spraw zagranicznych. Wcześniej, w latach 2016-2018, pełniła ona funkcję pierwszego wiceministra polityki informacyjnej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, tureckie władze zapowiedziały, że Turcja będzie dążyć do ochrony praw Tatarów krymskich na wszystkich międzynarodowych platformach.

Rzecznik prezydenta Turcji İbrahim Kalın powiedział w poniedziałek, że wysiedlenie Tatarów krymskich, które zaczęło się 18 maja 1944 roku, było „ciemną plamą” historii. „Większość starców, dzieci i kobiet zmarło w wyniku nieludzkich warunków w drodze i w obozach” – dodał Kalın. Rzecznik prezydenta Erdogana podkreślił, że praw „narodu krymskiego” wciąż nie przywrócono, mimo upływu 76 lat. Według niego aneksja Krymu przez Rosję w 2014 roku utorowała drogę do nowych cierpień Tatarów krymskich. Kalın zapowiedział, że Turcja będzie kontynuować swoje wysiłki zmierzające do obrony praw Tatarów krymskich na wszystkich międzynarodowych platformach.

Zobacz także: W Kijowie zbudują największy meczet na Ukrainie

kyivpost.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply