W Kijowie zbudują największy meczet na Ukrainie

W centrum ukraińskiej stolicy stanie meczet dla pięciu tysięcy wiernych. Świątynię postawią Tatarzy krymscy przy współpracy z Turcją. Działkę pod budowę o wartości 5 mln dolarów podarował ukraiński oligarcha Rinat Achmetow.

O planach budowy meczetu powiedział w piątek na antenie krymskotatarskiego radia ATR deputowany ukraińskiego parlamentu, były przewodniczący Medżlisu Tatarów krymskich, Mustafa Dżemilew. Wedle jego słów projekt budowli jest już gotów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1416 PLN    (6.43%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Wykonaliśmy ogromną pracę z poszukiwaniem ziemi, ale niczego nie znaleźliśmy. I jestem wdzięczny oligarsze Rinatowi Achmetowowi, który dał nam działkę, która kosztuje około 5 mln dolarów. Poinformowaliśmy o tym Turcję, projekty są już gotowe, budżet też” – mówił Dżemilew.

Tatarzy chcieli, by meczet mógł pomieścić 10 tys. wiernych, lecz Turcja oponowała wskazując, że w Kijowie nie ma tylu Tatarów. „W końcu uzgodniliśmy budowę meczetu na 5 tys. wiernych. I tak będzie to największy meczet na Ukrainie” – opowiadał były szef Medżlisu.

W Kijowie obecnie jest tylko jeden meczet – Al Rahma, który mieści 3 tys. wiernych. Jego budowę ukończono w 2011 roku. Lenta.ru podawała wówczas, że na Ukrainie żyje około 2 mln muzułmanów, z czego około 60 tys. w Kijowie.

Dżemilew mówił również w radiu ATR o planach budowy mieszkań dla Tatarów krymskich, którzy opuścili Krym z powodu rosyjskich represji. Nowe mieszkania będą budowane w Dnieprze, Charkowie, Odessie, Chersoniu i we Lwowie. W Kijowie postanowiono kupować mieszkania na rynku wtórnym.

CZYTAJ TAKŻE: Rynek we Lwowie oznaczono tabliczką w języku tatarskim. O polskim zapomniano [+FOTO/+VIDEO]

Kresy.pl / atr.ua / zaxid.net

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz