Dziennikarz „Do Rzeczy” i Wirtualnej Polski Marcin Makowski zauważył, że wśród podmiotów, które wsparły sondaż żydowskiej organizacji Liga Przeciw Zniesławieniu nt. antysemityzmu, był niemiecki Volkswagen.

Jak pisaliśmy, sondaż przeprowadzony w 18 państwach na zlecenie Ligi Przeciw Zniesławieniu (Anti-Defamation League, ADL) wykazał, że co czwarty Europejczyk i co drugi Polak żywi „antysemickie silnie negatywny stosunek wobec Żydów”. Polska okazała się w tym badaniu najbardziej „antysemickim” krajem z 48-procentowym wskaźnikiem „antysemickich uprzedzeń”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według portalu tygodnika „Do Rzeczy” metodologia sondażu zleconego przez ADL wzbudziła wiele kontrowersji i wątpliwości wśród polskich komentatorów i dziennikarzy. Jedną z osób, która zabrała głos w sprawie sondażu był dziennikarz Marcin Makowski, który zauważył, że przeprowadzenie badania wsparł Volkswagen.

Nieźle, ADL. Dziękujecie Volkswagenowi za sfinansowanie raportu o „antysemityzmie na świecie”, w którym to Polska jest „najbardziej antysemickim krajem”. Nie Niemcy – gdzie mamy dziesiątki przykładów (włącznie z morderstwami) prawdziwego antysemityzmu i neonazistowskich marszów na ulicach Berlina. Ironia. – napisał Makowski na Twitterze, zwracają się do ADL po angielsku. Według Dorzeczy.pl dziennikarz odniósł się do niedawnych ataków na synagogi i Żydów w Niemczech.

PRZECZYTAJ: Neonazista sprawcą ataku na synagogę w Halle

Fakt odnotowany przez Makowskiego wywołał ironiczne komentarze innych użytkowników Twittera, m.in. publicysty Rafała A. Ziemkiewicza. „To miał być IG Farben, wynalazca i producent Cyklonu-B… Ale niestety nie istnieje od kilku lat” – napisał redakcyjny kolega Makowskiego.

Badanie ADL polegało na przedstawieniu respondentom 11 zdań, które mieli oni ocenić jako prawdziwe lub fałszywe. W przypadku Polski najwięcej potwierdzeń (74 proc.) zyskało stwierdzenie „Żydzi wciąż mówią za dużo o tym, co ich spotkało podczas Holokaustu”. Pozostałe zdania to „Żydzi są bardziej lojalni wobec Izraela niż Polski” (64 proc.), „Żydzi mają za dużo władzy w świecie biznesu” oraz „na międzynarodowych rynkach finansowych” (po 56 proc), „Żydzi nie dbają o to, co stanie się z kimkolwiek poza nimi samymi” i „Żydzi sądzą, że są lepsi niż inni ludzie” (po 48 proc.), „Ludzie nienawidzą Żydów z powodu tego, jak Żydzi się zachowują” (45 proc.), „Żydzi mają zbyt dużą kontrolę nad rządem USA” (41 proc.), „Żydzi mają za duży wpływ na sprawy na świecie” (40 proc.) oraz na „światowe media” (39 proc.). Polacy najrzadziej zgadzali się ze zdaniem „Żydzi są odpowiedzialni za większość wojen na świecie” (21 proc.).

Kresy.pl / twitter.com / global100.adl.org

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz