27-letni Stephan Balliet był sprawcą środowego ataku w niemieckim Halle, podczas którego zginęły dwie osoby. W sieci znaleziono dokument będący najprawdopodobniej jego manifestem, z którego wynika, że chciał m.in. zabijać Żydów i muzułmanów. Media określają go mianem “prawicowego ekstremisty” i “neonazisty”.

Jak pisaliśmy, początkowo sądzono, że sprawców ataku na synagogę w Halle było kilku, później okazało się, że był to działający w pojedynkę Stephan Balliet. Próbował on dostać się do synagogi, w której znajdowało się kilkadziesiąt osób. Gdy próba sforsowania drzwi nie udała się, zaczął strzelać do ludzi na ulicy. Zabił kobietę przed synagogą i mężczyznę przed barem z kebabami. Ranił także dwie inne osoby. Cały atak transmitował na żywo w internecie za pomocą kamery przymocowanej do kasku. Ofiar byłoby zapewne więcej, gdyby Ballietowi nie zacięła się broń. Został zatrzymany po tym, gdy uciekając skradzioną taksówką zderzył się z ciężarówką. W trakcie zatrzymania był widocznie kontuzjowany, ale policja nie informuje o jego stanie zdrowia.

Według tabloidu “Bild” Balliet mieszkał z matką w miejscowości Helbra odległej od Halle o około 40 km. Po maturze studiował przez dwa semestry chemię, ale porzucił studia. Służył także przez jakiś czas w niemieckiej armii. Pracował jako technik RTV i nie był notowany przez policję. Prawie nie miał przyjaciół i wiele czasu spędzał przed komputerem.

W internecie znaleziono dokument pdf z 1 października br. oceniany jako autentyczny manifest zamachowca, ponieważ zawiera zdjęcia broni domowej roboty i amunicji, której użył Balliet a także jest w nim wzmianka o transmisji na żywo. Według dokumentu Ballietowi zależało na zabiciu jak największej liczby Żydów i muzułmanów oraz na paleniu synagog i meczetów. Myślał także o zaatakowaniu “centrum kultury” Antify. W transmisji z zamachu obwiniał feminizm o zmniejszenie się liczby urodzeń w Europie dla stworzenia pretekstu do ściągania imigrantów. Według agencji Reutera był on zwolennikiem teorii o zastępowaniu populacji białych w Europie i Ameryce Północnej przez osoby o innym kolorze skóry. W swoim filmie ogłosił także, że nie wierzy w Holokaust i obarczył Żydów winą za wszelkie problemy.

CZYTAJ TAKŻE: 49 zastrzelonych w dwóch meczetach w Nowej Zelandii. Sprawca wychwalał Breivika

Kresy.pl / rmf24.pl / PAP / dpa / Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply