Są nowe zarzuty dla Stefana Michnika

W najbliższy poniedziałek Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie zdecyduje o ewentualnym ponownym wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec byłego stalinowskiego sędziego Stefana Michnika. Wcześniej, we wrześniu br., Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał decyzję o jego tymczasowym aresztowaniu. Jest to wynik pracy śledczych IPN, którzy zgromadzili nowy materiał dowodowy pozwalający na postawienie Michnikowi łącznie 93 zarzutów popełnienia zbrodni sądowych. – podała w czwartek Polska Agencja Prasowa.

Nowe dowody dotyczą wyroków wydanych przez Stefana Michnika w latach 1952-1953. Zdaniem pionu śledczego IPN Michnik wydawał wówczas bezprawne wyroki śmierci, orzekał kary długoletniego więzienia a także wydawał postanowienia o tymczasowym aresztowaniu wobec osób działających na rzecz niepodległości Polski. Według dyrektora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępcy prokuratora generalnego prok. Andrzeja Pozorskiego, decyzje podejmowane przez Michnika stanowiły zbrodnie komunistyczne wyczerpujące znamiona nieprzedawniających się zbrodni przeciwko ludzkości.

IPN wskazuje na polityczne przesłanki wyroków wydawanych przez Michnika. Dowodzą tego sformułowania używane przez niego w orzeczeniach, na przykład zarzucanie skazanym, iż kierują się „nienawiścią do mas pracujących Narodu i wolą przywrócenia ustroju wyzysku i rządów zdrady narodowej”, bądź „bezgraniczną wrogością do obozu pokoju i postępu”. „W tych warunkach nawet skrucha nie może być brana pod uwagę jako okoliczność łagodząca” – pisał Stefan Michnik.

„W sprawach karnych [Stefan Michnik] kierował się przede wszystkim przesłankami natury ideologicznej i politycznej, dążąc do fizycznej eliminacji osób postrzeganych przez ówczesne władze jako przeciwników politycznych” – powiedział PAP prok. Pozorski. Szef pionu śledczego IPN podkreślał, że Michnik działał w strukturach totalitarnego państwa posługującego się terrorem na wielką skalę.

Pion śledczy IPN przygotował nową argumentację prawną na wypadek, gdyby sądy w Szwecji próbowały po raz kolejny zasłaniać się rzekomym przedawnieniem zbrodni Michnika. Zdaniem prok. Pozorskiego czyny zarzucane Stefanowi Michnikowi były zakazane przez prawo krajowe i międzynarodowe w czasie, gdy były popełniane. Pozorski wskazał przy tym m.in. na art. VI pkt. c Karty Międzynarodowego Trybunału Wojskowego, stanowiącej załącznik do porozumienia międzynarodowego w przedmiocie ścigania i karania głównych przestępstw Osi Europejskiej, uchwalonej w 1945 r. w Londynie. Jako że stanowią one zbrodnie przeciwko ludzkości, nie uległy przedawnieniu – przekonuje IPN.

Przypomnijmy, że w lutym br. Sąd Rejonowy w Goeteborgu odmówił wydania Polsce mieszkającego w Szwecji Stefana Michnika uznając, że zarzucane mu zbrodnie przedawniły się. O odmowie wydania polskim władzom podejrzanego zadecydowało także jego szwedzkie obywatelstwo.

Kresy.pl / dzieje.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz