Co najmniej 49 osób zostało zabitych a ponad 40 zostało rannych w atakach na dwa meczety w nowozelandzkim mieście Christchurch. Policja zatrzymała do tej pory cztery osoby, które mają mieć związek z atakami, które władze określiły jako terrorystyczne.

Jak podaje portal Onet, do ataku na pierwszy meczet miało dojść w piątek około godziny 14:45 czasu lokalnego (2:45 w nocy w Polsce), a na drugi, położony na przedmieściach Christchurch, przed godziną 16. Sprawca przedstawiający się jako Brenton Tarrant transmitował zamach na żywo w sieciach społecznościowych. Pod meczet przyjechał samochodem, z bagażnika wziął dwa karabiny i udał się do meczetu, w którym odbywały się modły. Zamachowiec otworzył ogień do zgromadzonych. Masakra trwała około pięciu minut. Później wrócił do samochodu, by zmienić broń. Po powrocie do meczetu rozpoczął dobijanie wszystkich osób dających oznaki życia, a później odjechał z miejsca masakry. Według Reutersa doszło też do strzelaniny między sprawcą, a policją, która próbowała go zatrzymać.

Nie jest jasne, czy ataku na drugi meczet dokonała ta sama osoba. Policja zatrzymała do tej pory cztery osoby – 3 mężczyzn i kobietę, którzy mają mieć związek z zamachem. Jeden z zatrzymanych mężczyzn jest Australijczykiem. Jak podano, zarzut morderstwa przedstawiono mężczyźnie w wieku przed 30. rokiem życia. Dane te pasują do Brentona Tarranta.

Nowozelandzka policja poinformowała także o znalezieniu kilku prowizorycznych ładunków wybuchowych. Władze nie wykluczają, że inni potencjalni sprawcy wciąż pozostają na wolności. W związku z tym zaapelowano o nieodwiedzanie meczetów w całym kraju. W Christchurch odwołano też zajęcia w szkołach i zamknięto przestrzeń powietrzną nad miastem.

Jak podaje RMF FM, Tarrant przed zamachem opublikował w Internecie 74-stronicowy manifest, w którym wychwalał norweskiego terrorystę Andersa Breivika i podkreślał „wyższość białej rasy”. Jako motyw swojego zamachu wskazał zamach w Sztokholmie w 2017, dokonany przez islamistę. Imię 11-letniej Ebby Åkerlund, która zginęła w tym zamachu, miał napisane na jednym ze swoich karabinów. Jak pisze Reuters, manifest Tarranta mówi także o „ludobójstwie białych” poprzez imigrację i wzrost populacji mniejszości, a imigrantów nazywa „najeźdźcami”.

Serwisy Facebook i Twitter wprowadziły blokadę kont Tarranta oraz filmu z masakry.

Jak oświadczyła premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern, kraj ten „został wybrany” na cel ataku dlatego, iż „reprezentuje różnorodność, życzliwość, współczucie i dom dla tych, którzy podzielają nasze wartości”. Premier Australii Scott Morrison stwierdził, że zamach został dokonany przez „prawicowego ekstremistę”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Reuters / Onet / rmf24.pl

49 zastrzelonych w dwóch meczetach w Nowej Zelandii. Sprawca wychwalał Breivika
4.9 (97.14%) 7 głosów.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz