W Niemczech liczba przestępstw o podłożu politycznym osiągnęła w 2020 roku rekordowy poziom, podobnie jak liczba przestępstw o podłożu antysemickim. Celem ataku są coraz częściej media.

Rejestrowanie kategorii przestępstw zostało rozpoczęte w Niemczech 20 lat temu. Liczba przestępstw o podłożu politycznym była największa w ubiegłym roku – podał w sobotę portal “Deutsche Welle” (DW) powołując się na niemiecki dziennik „Tagesspiegel”. Z odpowiedzi rządu federalnego na interpelację frakcji Zielonych w Bundestagu, do której dotarł dziennik wynika, że w ubiegłym roku zgłoszono 44.034 wykroczenia tego typu, w tym 3.354 przestępstwa z użyciem przemocy. To o około 2,5 tys. przestępstw więcej niż w roku 2016, kiedy odnotowana została jedna z najwyższych wartości.

Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podkreśla, że wspomniane liczby mogą wzrosnąć, ponieważ wciąż jeszcze docierają pojedyncze informacje o deliktach. Przykładem są liczby dotyczące przestępstw o charakterze antysemickim. Było ich 2 322. W 56 przypadkach doszło do przemocy, najczęściej z obrażeniami ciała. W lutym, w odpowiedzi na zapytanie Partii Lewicy, resort podał liczbę mniejszą o około 50.

Zobacz także: Niemieckie media: W Niemczech rośnie antysemityzm. Rekordowa liczba przestępstw o podłożu antysemickim

34400 przypadków przestępstw tego typu przypisano politycznym ekstremistom. “Ponad połowę przestępstw o podłożu politycznym w ubiegłym roku – około 23 400 – władze przypisały prawicowej stronie sceny politycznej. Prawie 11 000 przestępstw uznano za motywowane lewicowym ekstremizmem. Ponad 8000 zostało określonych jako “nieklasyfikowalne”. Reszta to przestępstwa motywowane ideologią, w tym religijną. Statystyki pokazują wzrost liczby przestępstw z użyciem przemocy, których motywem był lewicowy (1 570) i prawicowy (1 071) ekstremizm” – pisze “DW”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Europejskie Stowarzyszenie Żydów chce wprowadzenia lekcji o antysemityzmie

„Tagesspiegel” powołuje się na ekspertów ds. bezpieczeństwa, którzy podkreślają, że duża liczba ciężkich do sklasyfikowania przestępstw jest związana z wydarzeniami wokół protestów przeciw restrykcjom pandemicznym. Do walki politycznej wciągane są coraz częściej także media. W  2020 roku zarejestrowano 286 przestępstw z tej kategorii, w tym 30 brutalnych. Polegały m.in. na podżeganiu, przymusie lub groźbach, uszkodzeniu mienia oraz uszkodzeniu ciała.

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply