Pandemia koronawirusa prowadzi do boomu w antysemickich teoriach spiskowych w Niemczech – uważa prokurator Claudia Vanon. W ubiegłym roku w Niemczech zostało zgłoszonych blisko 2275 przestępstw o podłożu antysemickim. Jest to najwyższa od 20 lat liczba, która została odnotowana w zakresie przestępstw tego typu.

Niemiecka policja odnotowała w 2020 roku więcej przestępstw o podłożu antysemickim niż kiedykolwiek, odkąd zaczęto prowadzić statystyki, czyli od 2001 roku – informuje PAP we wtorek. Agencja powołuje się na niemieckie gazety „Spiegel” i „Tagesspiegel”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Odpowiedź rządu federalnego na interpelację wiceprzewodniczącej Bundestagu Petry Pau (Lewica) i jej frakcji parlamentarnej sugeruje, że „zgłoszono do tej pory łącznie 2275 przestępstw o podłożu antysemickim” w 2020 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Władze odnotowały 2032 przestępstwa tego typu w 2019 roku.

Oczywiście antysemityzm pochodzi ze wszystkich stron – powiedziała Petra Pau w rozmowie z tygodnikiem „Spiegel”.

Zobacz także: Gross: antysemityzm był integralną częścią polskiego katolicyzmu

Zdaniem niemieckich mediów wzrost antysemickich nastrojów jest spowodowany m.in. manifestacjami „koronasceptyków”, którzy mają podsycać antysemickie wzorce oraz szeroko tam rozpowszechnione teorie spiskowe.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Europejskie Stowarzyszenie Żydów chce lekcji o antysemityzmie

Podobnego zdania jest Josef Schuster, przewodniczący Centralnej Rady Żydów. „Biorąc pod uwagę liczne incydenty antysemickie podczas zeszłorocznych demonstracji koronasceptyków oraz teorie spiskowe w internecie, niestety można było oczekiwać, że liczba przestępstw antysemickich ponownie wzrośnie” – oświadczył Schuster w rozmowie z dziennikiem „Tagesspiegel”. „To smutna pewność” – dodał.

Zobacz także: Premier Izraela oskarżył Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze o antysemityzm

pap / fakty.interia.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz