Na lwowskim Rynku pojawiła się tabliczka, na której w trzech językach zapisano nazwę ulicy. Są to języki ukraiński, angielski i… tatarski. Umieszczenie tabliczki miało związek z obchodami 75. rocznicy deportacji krymskich Tatarów.

Fotografię tabliczki zamieścił na Twitterze miesięcznik Business Ukraine. Widać na niej tabliczkę z napisem „Plac Rynek 1” w trzech językach – ukraińskim, angielskim i krymsko-tatarskim. Jak podano, jest to pierwsze trzyjęzyczne oznaczenie ulicy we Lwowie.

Jak wynika z informacji podanej przez oficjalny kanał rady miasta Lwowa na YouTube, umieszczenie trzyjęzycznej tabliczki było inicjatywą władz miasta z okazji 75. rocznicy deportacji krymskich Tatarów, mocno nagłaśnianej na Ukrainie z przyczyn politycznych. Lwowskie obchody tej rocznicy odbyły się w sobotę. Obejmowały one m.in. minutę ciszy na lwowskim Rynku, prezentację wystawy obrazów tatarskiego artysty z Krymu, flashmob „Krym-Ukraina-Europa” a także odsłonięcie wspomnianej tabliczki. „Nie możemy powiedzieć z wyprzedzeniem, co będzie jutro. Ale jeśli mamy wiarę, że będziemy gospodarzami na swojej ziemi, tak też będzie.” – mówił w trakcie tych obchodów mer Lwowa Andrij Sadowy. „Mam wielkie marzenie, że wrócę na Krym. Kocham Krym. Ubóstwiam Krym, bo Krym to Ukraina. Sława Ukrainie!” – powiedział na zakończenie włodarz Lwowa.

Zdaniem dr Łukasza Adamskiego, wicedyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia a także historyka zajmującego się m.in. polsko-ukraińską historią, oznaczanie ulic we Lwowie w języku tatarskim, przy jednoczesnym pomijaniu języka polskiego, którym do 1945 roku posługiwała się większość mieszkańców Lwowa, to przejaw ukraińskich kompleksów wobec Polaków i instrumentalizacja cierpień Tatarów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Polka ze Lwowa: Polakom nie jest łatwo – Ukraina tłumi polskość tego miasta, historia jest zakłamywana [+VIDEO]

Kresy.pl / Twitter / YouTube
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz