Lwowski obwodowy szpital zakaźny nie może pomieścić chorych na odrę – poinformował we wtorek portal Zaxid.net. Według ukraińskiego ministerstwa zdrowia na przełomie roku na tę chorobę zapadło na Ukrainie aż 5 tys. ludzi, z czego prawie 1 tys. w obwodzie lwowskim.

Od 28. grudnia 2018 roku do 11. stycznia 2019 roku na odrę na Ukrainie zachorowało 5059 ludzi. W tym czasie z powodu komplikacji wywołanych tą chorobą zmarły 2 osoby. Najwięcej zachorowań zanotowano w obwodzie lwowskim (930), winnickim (524), rówieńskim (513), czerniowieckim (365) oraz w samym Kijowie (421). Najnowsze dane odnośnie zachorowalności na odrę podało we wtorek ministerstwo zdrowia Ukrainy.

Najczęściej chorują dzieci, które nie otrzymały drugiej dawki szczepionki. Choroba rozprzestrzenia się szczególnie poprzez szkoły i przedszkola. Szczepienia na odrę na Ukrainie są bezpłatne, jednak w latach 90. Ukraińcy przestali się szczepić. Niedostateczna liczba zaszczepionych doprowadziła do nawrotu tej choroby na Ukrainie. W 2018 roku zanotowano w tym kraju 54 tys. zachorowań na odrę, zmarło 16 osób.

Jak podał Zaxid.net, chorzy na odrę są przyjmowani do lwowskiego obwodowego szpitala zakaźnego praktycznie każdego dnia. 15. stycznia przebywało tam 182 chorych na tę chorobę, przeważnie dzieci w różnym wieku. Dla pacjentów brakuje miejsc, więc adaptuje się dla nich inne pomieszczenia. Część leży w izolowanej części izby przyjęć, dla innych oddano w całości budynek, w którym leżeli kiedyś pacjenci chorzy na inne choroby. W salach często zamiast dwóch leżą cztery osoby. Władze zapewniają przy tym, że nikomu nie odmówiono przyjęcia do szpitala.

Według głównej epidemiolog obwodu lwowskiego Nataliji Tymko są dwa sposoby na zatrzymanie epidemii odry – zaszczepienie co najmniej 95 proc. populacji lub czekanie na to, aż wszyscy niezaszczepieni przechorują odrę. Kampania szczepień ma zacząć się w obwodzie lwowskim 11. lutego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Na Ukrainie szaleje odra, Ukraińcy przywożą ją do Polski

Kresy.pl / Zaxid.net / pravda.com.ua / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz