Zdaniem węgierskiego dziennika „Magyar Idoek” Polska angażując się w działania przeciwko chińskiej firmie Huawei i organizację konferencji w sprawie Bliskiego Wschodu konfliktuje się z Chinami i Iranem. Sytuację tę w kontekście interesów USA określono jako wzięcie Polski „w dwa ognie”. – napisała w środę Polska Agencja Prasowa.

Węgierski dziennik, który PAP nazywa prorządowym, odnotował w środę zapowiedź organizacji w Warszawie przez USA i Polskę międzynarodowej konferencji ministerialnej w sprawie bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Zauważono przy tym, że zgodnie z wypowiedzią sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo ważnym elementem konferencji będzie „zapewnienie, że Iran nie będzie destabilizującym czynnikiem”.

„Z tego sformułowania wynika, że na spotkaniu będzie dominować amerykański punkt widzenia i dlatego w niedzielę został wezwany w Teheranie charge d’affaires ambasady Polski w celu wyrażenia przez irańskie ministerstwo spraw zagranicznych dezaprobaty, że Warszawa udziela miejsca ‚antyirańskiemu’ wydarzeniu” – cytuje PAP „Magyar Idoek”. Węgierska gazeta odnotowała także zapewnienia polskiego MSZ, że konferencja nie będzie miała charakteru antyirańskiego.

„Magyar Idoek” zestawiło kontrowersje związane z konferencją z zatrzymaniem przez ABW dyrektora sprzedaży polskiego oddziału chińskiej firmy Huawei pod zarzutem współpracy z chińskim wywiadem. Węgierski dziennik przytoczył opinie analityków mówiące o tym, że sprawa ta ma związek nie tylko z podejrzeniami krajów Zachodu o relacje Huawei z chińskim państwem i jego służbami specjalnymi, ale także interesami gospodarczymi USA – „rozwinięta przez Chińczyków i przez nich nadzorowana sieć komórkowa mogłaby oznaczać dla Amerykanów ogromne straty” – napisało „Magyar Idoek”.

„Warszawa znalazła się w nieprzyjemnej sytuacji, gdyż jako strona zainteresowana musi się opowiedzieć po jednej lub drugiej stronie, a jej decyzje mogą łatwo zirytować partnerów: Stany Zjednoczone lub Chiny” – skomentował węgierski dziennik.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Iran zagroził Polsce „poważną i bezkompromisową odpowiedzią”

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   Stanislaw Kazimir :

   @Medor Medeorze! – Czy potrafisz operować pojeciami? – Proste chłopskie prymitywne konkretystyczne protestanckie niekosmologiczne akopernikańskie wykorzystanie różnych przypadków, zdarzeń, do politycznych celów, takich, które nie posiadają wielkiej teorii, jak metafizyki wojtyłowskiej Solidarnościowej , jest przejawem autystycznej patologii mózgu cynicznego, który doprowadził do przedmiotowego traktowania życia jako struktury, zamiast życia jako funkcji. W Biblii jest napisane, że Słońce, a nie Ziemia … A Kopernik to idiota, jak wskazywali Niemcy, protestanci, luteranie, kalwiniści, sam Luter, Melanchton i Kalwin.

 1. tagore
  tagore :

  No cóż, bilans handlowy Polska -Chiny w proporcji 1 do 12 , wrogie działania kontrolowanej przez Chiny firmy przeciwko Orlenowi w Czechach ,żądanie eksterytorialności dla bazy logistycznej w Polsce. Udział oddziałów Chińskich i Irańskich w manewrach na Białorusi i w Królewcu. Jakoś mało przyjaźnie to wygląda.

  • jazmig
   jazmig :

   @tagore Jak pan napisał, Chiny kredytują Polskę. Co to znaczy wrogie działania firmy przeciwko Orlenowi? Amerykanie też żądają eksterytorialności dla swoich baz, a więc są wrogami Polski? Udział oddziałów chińskich i irańskich na Białorusi to pikuś, gdy popatrzy się na listę krajów uczestniczących w manewrach w Polsce, gdzie trenuje się agresję na Białoruś.

 2. Willgraf
  Willgraf :

  GODNOŚĆ przeciwko PODŁOŚCI I UPODLENIU!Boże Narodzenie AD 2018 – Ewangelia wg św. Jana 1, 1-5. 9-14: →
  Sąd Najwyższy Rosji powiedział żydowskiemu kłamstwu – nie, pomimo rezolucji ONZ w sprawie „Holocaustu”!
  Opublikowano 19/12/2018 by emjot
  Trudno w to uwierzyć, ale stało się! W Rosji od teraz każdy może swobodnie wyrażać swoje wątpliwości dotyczące Holocaustu 6 milionów Żydów, bez obaw, że zostanie za to uwięziony. Wcześniej istniało takie zagrożenie. Ten, kto publicznie wyrażał swoje wątpliwości, mógł zostać oskarżony tak jak za rehabilitację nazizmu na podstawie Artykułu 354.1 kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej! Teraz, w związku z ustanowionym precedensem sądowym, takie zagrożenie już nie istnieje! Precedens jest taki, że raz na zawsze udowodniono, że „brak wiary w Holokaust 6 milionów Żydów wcale nie oznacza zaprzeczania faktom ustalonym przez wyrok Międzynarodowego Trybunału, a tym bardziej, że nie oznacza to rehabilitacji nazizmu …”
  cyt…Okazuje się, że w kwietniu 1945 roku w obozie Oranienburg (niedaleko Berlina) Armia Czerwona zdobyła dokumenty całego systemu niemieckich obozów koncentracyjnych w czasie wojny! Do czasów „jawności” i „pieriestrojki” (do 1985 roku) dostęp do tych dokumentów mieli tylko żydowscy badacze, ale nie byli oni zainteresowani w ujawnieniu kłamstwa zachodnimi mediom odnośnie Holocaustu. Jak się okazało, całkowita liczba więźniów, którzy zginęli w niemieckich obozach w całym systemie od jego powstania w 1935 roku, aż do jego katastrofy pod koniec 1944 i początku 1945 roku wyniosła 403.713 osób. Znana jest dokładna liczba Żydów zmarłych i zabitych w największym nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz (Oświęcim) – 38.031 osób! A przecież syjonistyczna propaganda nazywała Auschwitz najstraszniejszym ze strasznych „obozów śmierci” i wskazywała na śmierć w obozie 4 milionów Żydów…

 3. Avatar
  Stanislaw Kazimir :

  Jest istota zmiany języka w epoce sow.gen. Kiszczaka, 6 II 1989 – 15 XI 2015, w stosunku do języka używanego w dekadzie ruchu socjalistycznego 1980-89, czyli w dekadzie Solidarności.
  Polska powinna podkreślić, że jest ofiarą narzuconego przez nowy system języka, od r. 1989, skorelowanego ze stratą ekonomiczną 600 tysięcy jednostek (jednostką jest miliard dolarów), dlatego nie będzie współ-organizować w Warszawie (II 2019) konferencji ministerialnej w sprawie Iranu i Bliskiego Wschodu; może być tylko organizatorem, ponieważ posiada własną rozległą i zbyt trudną dla Zachodu wizję racjonalizmu, własny rozwinięty język komunikacji i zamierza na konferencji przedstawić straty poniesione na skutek kapitalizmu, a wcześniej (1945-89) na skutek 44-letniej dominacji Kraju Rad, który niszczył rady, a także zamierza przedstawić podstawy wojtylizmu w aspekcie konfliktów na Bliskim Wschodzie, podstawy ontologii systemu społeczno-ekonomicznego Solidarności. Zgodnie z wypowiedzią sekretarza stanu Mike’a Pompeo „zapewnienie, że Iran nie będzie destabilizującym czynnikiem”, Polska odczytuje w kategoriach Jana Pawła II i zamierza je przedstawić. Z tego wynika, że na spotkaniu będzie dominować polski punkt widzenia, punkt widzenia ofiary, którą alianci ograbili w Poczdamie, chociaż Polskie Siły Zbrojne walczyły za wolność Waszą i naszą, a nie tylko naszą. Wezwanie w styczniu 2019 polskiego charge d’affaires do irańskiego MSZ jest przejawem niezrozumienia ofiary gwałtu międzynarodowego – zamiast zrozumienia i udzielenia pomocy. Tzw. święty – w kapitalizmie – „interes” gospodarczy USA wymaga zaakceptowania stanowiska wojtyłowsko-Solidarnościowego, natomiast pogwałcenie podstaw ontologicznych wojtylizmu mogłoby oznaczać dla Amerykanów ogromne straty. Warszawa znalazła się w przyjemnej sytuacji merytorycznego organizatora i lidera konferencji na temat wojtyłowskiej wizji budowy świata, praktykowanej (przez Solidarność) do momentu narzucenia Polsce systemu kapitalistycznego. Polska metafizyka szczegółowa jest przychylna dla wszystkich partnerów, co łatwo zrozumieją nie tylko Stany Zjednoczone lub Chiny.