Ministerstwo spraw zagranicznych Iranu po raz kolejny zagroziło Polsce konsekwencjami w przypadku nieodstąpienia od zamiaru organizacji międzynarodowej konferencji, którą Iran uznał za antyirańską.

Rzecznik irańskiego MSZ Bahram Kasemi odniósł się w poniedziałek do szczytu, który Polska wraz z USA zamierza zorganizować w sprawie Bliskiego Wschodu w lutym tego roku. Według niego Polska powinna się zastanowić, czy warto narażać stosunki dwustronne z Iranem w nadziei na przypodobanie się Waszyngtonowi. – pisze portal Press TV powołując się na agencję IRNA.

„Wielkie ludzkie dziedzictwo i stosunki między Iranem a Polską nie powinny być ignorowane i niszczone przez krótkoterminowy i daremny polityczny zabieg.” – uważa rzecznik MSZ Iranu. Kasemi przypominał, że stosunki między oboma państwami mają wielowiekową tradycję a w czasie II wojny światowej Polacy znaleźli w Persji schronienie.

Według Kasemiego Polska znalazła się na „ścieżce antyirańskiej polityki Białego Domu w rezultacie obietnic i presji Stanów Zjednoczonych”. Jego zdaniem polscy politycy mylą się licząc na to, że goszczenie konferencji przyniesie im nagrodę ze strony USA. Jak twierdził, inne kraje, które w przeszłości kalkulowały podobnie, „zostały z niczym poza złym i ciemnym precedensem w annałach stosunków z narodem Iranu”. Irański urzędnik zagroził, że decyzja o organizacji konferencji spotka się z „poważną i bezkompromisową odpowiedzią”. Wyraził przy tym nadzieję, że Warszawa ponownie rozważy, czy organizować konferencję.

Rzecznik powtórzył irańskie zarzuty wobec planowanego szczytu. Według niego celem konferencji będzie podzielenie Unii Europejskiej w kwestii Iranu. Hasemi przekonywał, że decyzja Warszawy o organizacji szczytu, którą nazwał „błędną i nieakceptowalną”, jest sprzeczna z polityką UE wobec Iranu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

O tym, że w Warszawie odbędzie się organizowana przez Polskę i USA konferencja poświęcona sprawom Bliskiego Wschodu jako pierwszy poinformował w piątek sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Szef amerykańskiej dyplomacji zaznaczył przy tym, że w centrum uwagi znajdzie się Iran, a uczestnicy konferencji będą rozmawiać o tym, jak zapobiec jego „destabilizującemu wpływowi”, jak to określił. Władze Iranu skrytykowały koncepcję warszawskiej konferencji nazywając ją „rozpaczliwym antyirańskim cyrkiem” i „wrogim aktem wobec Iranu”.

CZYTAJ TAKŻE: Władze Iranu odwołały festiwal filmów polskich

Kresy.pl / Press TV
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  vader213 :

  my Naród Polski jesteśmy z Wami Persowie a przeciwko tym obrzydliwym żydowskim środowiskom z PIS i PO i nie tylko, którzy chcą nas zniszczyć i splugawić ale należy zwrócić uwagę na fakt że antypolskie żydostwo skłóca nas z krajami tzw BRICS czyli z Chinami, Iranem, Rosją czekają jeszcze RPA i Brazylia bo te kraje są przeszkodą dla tych bandyckich rodzin rotszyldów

 2. Avatar
  KazimierzS :

  Zdaje się, że Iran posiada rakiety międzykontynentalne, a w Polsce PiS właśnie zrezygnował z budowy okrętów podwodnych z rakietami manewrującymi.
  A całkiem serio, to jeszcze Wojsko Polskie nie skończyło wprowadzać niepokojów oraz roznosić tragedie i nieszczęścia ludzkie w Iraku i Afganistanie, a już bierze na celownik kolejny, dużo większy od poprzednich kraj ??

 3. UPAdlina
  UPAdlina :

  Te je**** marionetkowe lachociągi uSSmańskie z warszawki zrobią Polsce wrogów nawet wśród dotychczasowych przyjaciół. Starzy wrogowie pozostaną, a dołączą do nich nowi. Ukraińcy ze wschodu tego kraju też nie mogą zrozumieć, jak „Polska” może wspomagać swoich banderowskich katów przeciw tym, którzy chronili Polaków , którym udało się uciec przed banderowskimi siekierami.