W sobotę Donald Trump poinformował o utworzeniu Amerykańskich Sił Kosmicznych, na które w budżecie obronnym przeznaczono 40 mln dolarów.

W piątek Trump podpisał ustawę o budżecie obronnym USA na 2020 r., który opiewa na rekordowe 738 mld dolarów. „Dzięki Siłom Kosmicznym będziemy mogli powstrzymać agresję i kontrolować najwyższy poziom pola walki” – powiedział dzisiaj na konferencji prasowej w Joint Base Andrews w Maryland.

Czytaj także: Prezydent USA podpisał rekordowy budżet Pentagonu. Zawiera m.in. sankcje na Nord Stream 2

„Przestrzeń kosmiczna to nowa domena wojny na świecie. Dla zachowania naszego bezpieczeństwa narodowego, amerykańska przewaga w kosmosie jest absolutnie niezbędna” – zaznaczył. O powołaniu tego rodzaju wojsk prezydent USA mówił już rok temu.

Zdaniem Trumpa pod tym względem Stany Zjednoczone przewodzą na świecie, ale „nie przewodzą wystarczająco”. Wyodrębnienie nowego rodzaju wojsk ma tę przewagę powiększyć.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Siły Kosmiczne USA będą znajdować się pod dowództwem amerykańskich Sił Powietrznych i na początku będzie je tworzyć 16000 pracowników, nie wliczając żołnierzy wysłanych na orbitę. Eksperci wojskowi twierdzą, że pozwoli to krajowi na wykorzystanie technologii kosmicznych do celów militarnych.

Powołanie Sił Kosmicznych przez Stany Zjednoczone jest odpowiedzią na znaczne postępy, jakie poczyniły w tej materii Rosja i Chiny. Wiceprezydent Mike Pence powiedział, że oba kraje dysponują już laserami i pociskami antysatelitarnymi, które można zneutralizować jedyne operując na orbicie okołoziemskiej. W praktyce nowe wojska USA będą zabezpieczać satelity, które mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania łączności, nawigacji czy działań wywiadowczych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Znaczenie Sił Kosmicznych USA podkreśla fakt, że będzie to pierwszy wyodrębniony rodzaj sił zbrojnych od 1947 r., kiedy postanowiono utworzyć United States Air Force (USAF), będące formalnie pod kontrolą Departamentu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / independent.co.uk
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz