W rekordowo wysokiej ustawie o budżecie Pentagonu na 2020 rok założono rozbudowę i wzmocnienie sił zbrojnych USA. Wpisano też do niej sankcje na firmy budujące Nord Stream 2, znaczące zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy oraz deklarację współpracy wojskowej z Polską.

W piątek prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na 2020 rok. Jej wysokość jest rekordowa – wynosi 738 mld dol. To o 21 mld dol. więcej, niż w poprzednim budżecie.

Czytaj także: Senat USA zatwierdził budżet Pentagonu, a w nim sankcje wobec Nord Stream 2

Ustawa o wydatkach obronnych (National Defense Authorization Act – NDAA) przeznacza na podstawowy budżet resortu obrony 635 mld dolarów. 71,5 mld wyasygnowano na kontynuowanie misji wojskowych w Afganistanie, Syrii i Jemenie, a także na zwalczanie organizacji terrorystycznych w innych krajach. 31,5 mld dolarów przeznaczono na utrzymywanie gotowości bojowej amerykańskiego arsenału nuklearnego i na jego modernizację. Przewidziano też utworzenie sił kosmicznych jako oddzielnego, rodzaju sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Zasadniczo, według stacji CNBC, ustawa określa budżet bazowy na poziomie 658,5 mld dol., a dodatkowe 71,5 mld dol. na finansowanie operacji kontyngentów za granicą, czyli na tzw. budżet wojenny.

W ustawie założono, że 12,2 mld dol. zostanie przeznaczone na 90 nowych myśliwców 5. generacji F-35. Jednocześnie, podtrzymano zakaz dostarczania tych maszyn do Turcji. Ponadto, miliard dol. uwzględniono na sfinansowanie zamówienia na 48 śmigłowców szturmowych AH-64E, 2 mld dolarów na 24 myśliwce F/A-18 E/F Super Hornet i 1,1 mld dol. na 8 myśliwców F-15EX. Kongres zgodził się też na kolejne 3 mld dolarów dla sił powietrznych na nowy niewidzialny dla radarów bombowiec dalekiego zasięgu, B-21.

Pentagon złożył też największe of ponad 20 lat zamówienie na rozbudowę i modernizację marynarki wojennej, prosząc na ten cel o 34,7 mld dol. W ustawie jest mowa o wsparciu dla budowy trzech niszczycieli DDG-51 klasy Arleigh Burke, fregaty, dwóch okrętów desantowych i trzech bezzałogowych jednostek nawodnych. NDAA zaznacza, że USA muszą utrzymywać w linii co najmniej 11 lotniskowców, żeby „chronić swoje interesy na całym świecie”, a także popiera plany zakupu 10 okrętów podwodnych klasy Virginia. Odnośnie sił lądowych, założono m.in. przeznaczenie 0,6 mld dol. na 131 wielozadaniowych pojazdów opancerzonych i 2,2 mld dol na 165 czołgów Abrams.

Budżet przewiduje też pomoc wojskową dla Ukrainy. Obejmuje ona m.in. systemy rakiet samosterujących obrony wybrzeża i pociski przeciwokrętowe. Przeznaczono na to, zgodnie z zapisami ustawy, 300 mln dolarów, czyli o 50 mln dol. więcej niż w budżecie na rok 2019.

 

W ustawie znalazły się też zapisy odnoszące się do Rosji. Jeden z nich „zabrania rządowi USA uznania aneksji Krymu dokonanej przez Federację Rosyjską”. Zakazano też współpracy wojskowej z Rosją. Ponadto, uwzględniono sankcje wobec firm budujących gazociąg Nord Stream 2 a także rurociąg „Turecki potok”. Restrykcje obejmujące zakaz wjazdu na terytorium USA i zamrożenie środków, dotyczą operatorów statków prowadzących prace na głębokościach 30 metrów poniżej poziomu morza i większych. Lista podmiotów objętych sankcjami ma zostać przedstawiona w ciągu 60 dni przez Departament Stanu, w konsultacji z resortem finansów.

Te ostatnie zapisy już wywołały efekty. W nocy szwajcarsko-duńska firma Allseas, która bierze udział w budowie Nord Stream 2, podała, że w związku z przyjęciem NDAA, z wyprzedzeniem zawiesiła swoje działania dotyczące budowy gazociągu. Firma oczekuje też od odpowiednich instytucji amerykańskich niezbędnych wyjaśnień prawnych, technicznych i dotyczących środowiska naturalnego.

W ustawie znalazły się też zapisy odnoszące się do Polski. Nasz kraj nazwano „wartościowym sojusznikiem w NATO od 1999 roku” i „ważnym sojusznikiem USA”. Przypomniano też o polskich oddziałach, które „wniosły znaczący wkład” w operacje w Afganistanie, Iraku, Kosowie, a także w walce z tzw. Państwem Islamskim. Zaznaczono też, że Polska wydaje na obronność 2 proc. swojego PKB.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

„Stany Zjednoczone potwierdzają swoje poparcie dla zasady kolektywnej obrony z artykułu 5 Paktu Północnoatlantyckiego dla członków NATO, w tym Polski i doceniają ważną rolę, którą odgrywa Polska w NATO w wysiłkach, by utrzymać wiarygodne działania odstraszające w Europie” – napisano w ustawie.

Ponadto, dokument ten wspiera dalszą współpracę w dziedzinie obronności z Polską i „poszukiwanie szans na wojskową współpracę, ulepszenie infrastruktury i inwestycje obronne z Polską”. Napisano, że obecne oraz planowane projekty finansowane przez Europejską Inicjatywę Odstraszania (European Deterrence Initiative – EDI) „powinny być całkowicie wdrożone”.

W ustawie przewidziano również środki na finansowanie nowych inicjatyw obronnych, związanych ze wzrastającym zagrożeniem ze strony Rosji i Chin.

PAP / RIRM / CNBC / allseas.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply