W rekordowo wysokiej ustawie o budżecie Pentagonu na 2020 rok założono rozbudowę i wzmocnienie sił zbrojnych USA. Wpisano też do niej sankcje na firmy budujące Nord Stream 2, znaczące zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy oraz deklarację współpracy wojskowej z Polską.

W piątek prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na 2020 rok. Jej wysokość jest rekordowa – wynosi 738 mld dol. To o 21 mld dol. więcej, niż w poprzednim budżecie.

Czytaj także: Senat USA zatwierdził budżet Pentagonu, a w nim sankcje wobec Nord Stream 2

Ustawa o wydatkach obronnych (National Defense Authorization Act – NDAA) przeznacza na podstawowy budżet resortu obrony 635 mld dolarów. 71,5 mld wyasygnowano na kontynuowanie misji wojskowych w Afganistanie, Syrii i Jemenie, a także na zwalczanie organizacji terrorystycznych w innych krajach. 31,5 mld dolarów przeznaczono na utrzymywanie gotowości bojowej amerykańskiego arsenału nuklearnego i na jego modernizację. Przewidziano też utworzenie sił kosmicznych jako oddzielnego, rodzaju sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zasadniczo, według stacji CNBC, ustawa określa budżet bazowy na poziomie 658,5 mld dol., a dodatkowe 71,5 mld dol. na finansowanie operacji kontyngentów za granicą, czyli na tzw. budżet wojenny.

W ustawie założono, że 12,2 mld dol. zostanie przeznaczone na 90 nowych myśliwców 5. generacji F-35. Jednocześnie, podtrzymano zakaz dostarczania tych maszyn do Turcji. Ponadto, miliard dol. uwzględniono na sfinansowanie zamówienia na 48 śmigłowców szturmowych AH-64E, 2 mld dolarów na 24 myśliwce F/A-18 E/F Super Hornet i 1,1 mld dol. na 8 myśliwców F-15EX. Kongres zgodził się też na kolejne 3 mld dolarów dla sił powietrznych na nowy niewidzialny dla radarów bombowiec dalekiego zasięgu, B-21.

Pentagon złożył też największe of ponad 20 lat zamówienie na rozbudowę i modernizację marynarki wojennej, prosząc na ten cel o 34,7 mld dol. W ustawie jest mowa o wsparciu dla budowy trzech niszczycieli DDG-51 klasy Arleigh Burke, fregaty, dwóch okrętów desantowych i trzech bezzałogowych jednostek nawodnych. NDAA zaznacza, że USA muszą utrzymywać w linii co najmniej 11 lotniskowców, żeby „chronić swoje interesy na całym świecie”, a także popiera plany zakupu 10 okrętów podwodnych klasy Virginia. Odnośnie sił lądowych, założono m.in. przeznaczenie 0,6 mld dol. na 131 wielozadaniowych pojazdów opancerzonych i 2,2 mld dol na 165 czołgów Abrams.

Budżet przewiduje też pomoc wojskową dla Ukrainy. Obejmuje ona m.in. systemy rakiet samosterujących obrony wybrzeża i pociski przeciwokrętowe. Przeznaczono na to, zgodnie z zapisami ustawy, 300 mln dolarów, czyli o 50 mln dol. więcej niż w budżecie na rok 2019.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

W ustawie znalazły się też zapisy odnoszące się do Rosji. Jeden z nich „zabrania rządowi USA uznania aneksji Krymu dokonanej przez Federację Rosyjską”. Zakazano też współpracy wojskowej z Rosją. Ponadto, uwzględniono sankcje wobec firm budujących gazociąg Nord Stream 2 a także rurociąg „Turecki potok”. Restrykcje obejmujące zakaz wjazdu na terytorium USA i zamrożenie środków, dotyczą operatorów statków prowadzących prace na głębokościach 30 metrów poniżej poziomu morza i większych. Lista podmiotów objętych sankcjami ma zostać przedstawiona w ciągu 60 dni przez Departament Stanu, w konsultacji z resortem finansów.

Te ostatnie zapisy już wywołały efekty. W nocy szwajcarsko-duńska firma Allseas, która bierze udział w budowie Nord Stream 2, podała, że w związku z przyjęciem NDAA, z wyprzedzeniem zawiesiła swoje działania dotyczące budowy gazociągu. Firma oczekuje też od odpowiednich instytucji amerykańskich niezbędnych wyjaśnień prawnych, technicznych i dotyczących środowiska naturalnego.

W ustawie znalazły się też zapisy odnoszące się do Polski. Nasz kraj nazwano „wartościowym sojusznikiem w NATO od 1999 roku” i „ważnym sojusznikiem USA”. Przypomniano też o polskich oddziałach, które „wniosły znaczący wkład” w operacje w Afganistanie, Iraku, Kosowie, a także w walce z tzw. Państwem Islamskim. Zaznaczono też, że Polska wydaje na obronność 2 proc. swojego PKB.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

„Stany Zjednoczone potwierdzają swoje poparcie dla zasady kolektywnej obrony z artykułu 5 Paktu Północnoatlantyckiego dla członków NATO, w tym Polski i doceniają ważną rolę, którą odgrywa Polska w NATO w wysiłkach, by utrzymać wiarygodne działania odstraszające w Europie” – napisano w ustawie.

Ponadto, dokument ten wspiera dalszą współpracę w dziedzinie obronności z Polską i „poszukiwanie szans na wojskową współpracę, ulepszenie infrastruktury i inwestycje obronne z Polską”. Napisano, że obecne oraz planowane projekty finansowane przez Europejską Inicjatywę Odstraszania (European Deterrence Initiative – EDI) „powinny być całkowicie wdrożone”.

W ustawie przewidziano również środki na finansowanie nowych inicjatyw obronnych, związanych ze wzrastającym zagrożeniem ze strony Rosji i Chin.

PAP / RIRM / CNBC / allseas.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz