Senat USA przyjął we wtorek projekt budżetu obronnego USA. Dokument zawiera przepisy nakładające sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2.

Jak podała agencja AP, budżet obronny (National Defense Authorization Act – NDAA) przyjęto 86 głosami “za” przy 8 głosach przeciwnych. Dokument jest wynikiem żmudnych negocjacji pomiędzy kontrolowaną przez Demokratów Izbą Reprezentantów a Senatem, w którym większość mają Republikanie. Budżet Pentagonu opiewający na 738 mld dolarów trafi teraz na biurko prezydenta Trumpa, który już zapowiedział, że go podpisze.

Ukraiński portal Europejska Prawda podaje, że uchwalony budżet zawiera przepisy pozwalające na nałożenie sankcji na firmy uczestniczące w budowie drugiej nitki Gazociągu Północnego (Nord Stream 2) łączącego Rosję z Europą Zachodnią. Jak pisaliśmy, dają one administracji Trumpa 60 dni na identyfikację takich firm oraz osób fizycznych, a także umożliwiają cofnięcie amerykańskich wiz i blokowanie własności tych osób. Firmy, którym grożą sankcje, mają 30 dni na zakończenie działalności. Gdy projekt został zaakceptowany przez Izbę Reprezentantów, podawano, że przewiduje również sankcje za budowę gazociągu Turecki Potok oraz 300 mln dolarów na wsparcie wojskowe dla Ukrainy.

Według agencji AP w budżecie zapisano też 3,1-procentowe podwyżki, najwyższe od ponad dekady oraz 12-tygodniowe urlopy rodzicielskie dla personelu Pentagonu. Przyjęty projekt zawiera też tzw. Caesar Act, który nakładaa sankcje na sojuszników Syrii, w tym na Rosję i Iran. Udziela również uprawnień sekretarzowi stanu USA do wspierania osób zbierających dowody w sprawie zbrodni wojennych w Syrii i ścigających osoby, które popełniły takie zbrodnie. Budżet przewiduje też utworzenie Sił Kosmicznych USA jako nowej gałęzi amerykańskich Sił Powietrznych.

W trakcie negocjacji nad budżetem Demokraci zrezygnowali z pomysłu przepisu blokującego przekazywanie przez Trumpa pieniędzy Pentagonu na budowę ogrodzenia na granicy z Meksykiem. Porzucili także plany wprowadzenia ochrony osób transpłciowych w wojsku i zablokowania możliwości ataku na Iran bez zgody Izby Reprezentantów. Nie udało im się też zakazać udzielania wsparcia dla ataków powietrznych Arabii Saudyjskiej w Jemenie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ostra reakcja Niemiec na sankcje za Nord Stream 2

Kresy.pl / AP / Europejska Prawda

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply