Zgodnie z założeniami porozumienia niemieckiego koncernu Rheinmetall z Amerykanami w Niemczech miałaby powstać fabryka, produkująca części do samolotów F-35. Władze Bandenburgii zabiegają o to, by zakład znajdował się w tym landzie.

Premier Brandenburgii Dietmar Woidke z SPD potwierdził niedawno, że podejmowane są starania na rzecz utworzenia w tym kraju związkowym Niemiec fabryki koncernu Rheinmetall, w której produkowane byłyby części do amerykańskich samolotów 5. generacji F-35. Nie skomentował jednak, jaki jest stan negocjacji w tej sprawie.

Woidke zaznaczył, że niemieckie siły powietrzne mogą zostać wyposażone w F-35 dzięki pakietowi 100 mld euro od rządu federalnego w Berlinie. Powiedział, że skoro Niemcy inwestują tak duże pieniądze, to konieczne jest, by Niemcy i Brandenburgia skorzystały na tym jak najbardziej. Zwrócił uwagę, że budowa takiej fabryki oznaczałaby utworzenie miejsc pracy w sektorze wysokich technologii.

Wcześniej niemiecki koncern Rheinmetall wszedł we współpracę z amerykańskim koncernami Lockheed Martin i Northrop Grumman, w kontekście F-35. Dotyczy ona produkcji środkowych elementów kadłuba tych samolotów i zakłada uruchomienie w Niemczech linii montażowej.

Dodajmy, że w ubiegłym roku premier Brandenburgii podczas wizyty w USA odwiedził fabrykę Lockheed Martin w Teksasie. Według niego, odbyte wówczas rozmowy miały dobry przebieg. Ponieważ nie był uczestnikiem samych negocjacji, nie może nic konkretnego na ten temat powiedzieć.

Niemieckie media podają, że nie tylko Brandenburgia chciałaby mieć u siebie fabrykę Rheinmetall, produkującą części do F-35. Wymieniany jest tu m.in. inny niemiecki land, Dolna Saksonia.

Przeciwko inwestycji jest jednak opozycja w brandenburskim parlamencie, w tym partie Die Linke. Woidke odpowiada, że niemieccy żołnierze muszą mieć najlepszy sprzęt, a modernizacja lotnictwa wojskowego jest konieczna.

Przypomnijmy, że w grudniu ub. roku komisja budżetowa parlamentu Niemiec wyraziła zgodę na zakup 35 myśliwców F-35 wraz z uzbrojeniem za 10 mld euro. Środki na ten cel będą pochodzić ze specjalnego funduszu, o wartości 100 mld euro.

Niemcy zamierzają pozyskać 35 F-35, wraz z pociskami rakietowymi i innym uzbrojeniem, a także sprzętem dodatkowym. Przypomnijmy, że w lipcu 2022 roku., gdy Departament Stanu USA zatwierdził potencjalną sprzedaż samolotów wielozadaniowych 5. generacji F-35 dla Niemiec, wraz z pakietem uzbrojenia, mowa była o kwocie 8,4 mld dol. Pierwsza partia, licząca 8 samolotów, ma zostać dostarczona w 2026 roku.

Zgodnie z założeniami, do 2030 roku F-35 miałyby zastąpić niemieckie PA-200 Tornado w roli wykonawców programu NATO Nuclear Sharing, jako nowe maszyny zdolne do przenoszenia taktycznej broni jądrowej, w postaci bomb B61.

Zeit.de / newsrnd.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply