Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht poinformowała w czwartek, że wyrzutnie rakiet MARS II  i pojazdy opancerzone Dingo będą stanowić kolejną dostawę niemieckiej broni na Ukrainę.

Jak poinformował portal Deutsche Welle, niemiecka minister obrony Christine Lambrecht ogłosiła w czwartek, że Niemcy wyślą na Ukrainę kolejne dwie wyrzutnie  MARS II oraz 50 transporterów opancerzonych Dingo. Ponadto Niemcy wyślą około 200 rakiet.

Ukraina niedawno wezwała Niemcy do zwiększenia dostaw broni po udanej kontrofensywie przeciwko rosyjskiej okupacji.

„Zdecydowaliśmy się dostarczyć na Ukrainę dwie kolejne wyrzutnie rakiet MARS II, w tym 200 rakiet”, powiedziała Lambrecht na konferencji. „Ponadto wyślemy na Ukrainę 50 transporterów opancerzonych Dingo” – dodała.

Minister obrony poinformował też, że we wrześniu mają rozpocząć się szkolenia na wyrzutniach MARS II dla ukraińskich operatorów.

„Grecja wkrótce wyśle ​​na Ukrainę 40 bojowych wozów piechoty — sowieckich bojowych wozów piechoty BWP-1 — po zakończeniu umowy, w ramach której Grecja otrzyma 40 niemieckich wozów Marder — dodała Lambrecht.

Przypomnijmy, w sobotnim wywiadzie dla Radia NV, ambasador Niemiec na Ukrainie Anka Feldhusen ogłosiła, że do końca tego roku Niemcy mają dostarczyć Ukrainie dwa systemy obrony powietrznej IRIS-T, a na początku przyszłego dwa kolejne.

„Bardzo się cieszę, że przeniesiemy cztery takie systemy. Zabezpieczy to dużą przestrzeń Ukrainy. Już słyszeliśmy, że pierwszy system będzie na pewno w tym roku, moim zdaniem,  również drugi system, a następnie trzeci i czwarty, na początku nowego roku” – powiedział Feldhusen.

Ukraiński premier Denys Szmyhal w rozmowie z niemieckimi mediami w przeddzień swojej wizyty w Niemczech przypomniał zapowiedziane w październiku dostawy na Ukrainę nowoczesnego systemu obrony powietrznej IRIS-T, który jest obecnie produkowany, i powiedział, że Ukraina mogłaby złożyć zamówienie na 12 takich systemów do budowy kompleksowej ochrony przestrzeni powietrznej.

Kresy.pl/DW

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz