Komisja budżetowa parlamentu Niemiec wyraziła zgodę na zakup 35 myśliwców F-35 wraz z uzbrojeniem za 10 mld euro. Środki na ten cel będą pochodzić ze specjalnego funduszu.

W środę niemiecka minister obrony Christine Lambrecht poinformowała, że jest zgoda na zakup przez Niemcy amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-35. Komisja budżetowa Bundestagu zatwierdziła plan przeznaczenia 10 mld euro na zakup tych myśliwców.

Niemcy zamierzają pozyskać 35 F-35, wraz z pociskami rakietowymi i innym uzbrojeniem, a także sprzętem dodatkowym. Przypomnijmy, że w lipcu br., gdy Departament Stanu USA zatwierdził potencjalną sprzedaż samolotów wielozadaniowych 5. generacji F-35 dla Niemiec, wraz z pakietem uzbrojenia, mowa była o kwocie 8,4 mld dol. Pierwsza partia, licząca 8 samolotów, ma zostać dostarczona w 2026 roku.

Środki na ten cel będą pochodziły ze specjalnego funduszu o wartości 100 mld euro. Zostaną również przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu radiowego, unowocześnienie konstrukcji bojowego wozu piechoty Puma i nowe karabiny szturmowe, będące zamiennikiem dla G36. Łączna wartość całego pakietu, w tym także zakupu F-35, to 13 mld euro.

Lambrecht wyraziła w nim nadzieję, że sytuacja Bundeswehry poprawi się dzięki funduszowi specjalnemu. Zapewniła, że daje to „wyjątkową historyczną szansę, która zostanie wykorzystana”. Przyznała zarazem, że „zlikwidowanie luk wymaga czasu”.

Czytaj także: Niemiecka armia bez gotowości operacyjnej

Zgodnie z założeniami, do 2030 roku F-35 miałyby zastąpić niemieckie PA-200 Tornado w roli wykonawców programu NATO Nuclear Sharing, jako nowe maszyny zdolne do przenoszenia taktycznej broni jądrowej, w postaci bomb B61.

Agencja Reuters zaznacza, że już wcześniej decyzja Niemiec w sprawie zakupu amerykańskich F-35 bardzo nie spodobała się Francji. Obawia się ona, że kontrakt Niemców z USA może zagrozić pracom rozwojowym wspólnego, francusko-niemieckiego myśliwca, który ma być gotowy w latach 40. XXI wieku.

Wcześniej podawano, że wraz z samolotami Niemcy mieliby otrzymać 37 silników Pratt & Whitney F135. Wśród proponowanej amunicji dla F-35 wymieniono m.in.: 105 rakiet powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM120C-8 AMRAAM oraz 75 krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder, ponad 340 bomb naprowadzanych GBU-53, 75 rakietowych pocisków manewrujących AGM-158 o przedłużonym zasięgu JASSM-ER czy 246 zestawów KMU-572 JDAM Tail Kit do tworzenia bomb kierowanych GBU-54. Ponadto, w pakiecie są też części zamienne do samolotów i uzbrojenia, systemy samoobrony i zakłócania, flary, jak również pakiet logistyczny i szkoleniowy.

Reuters / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply