Departament Stanu USA zatwierdził potencjalną sprzedaż do 35 samolotów wielozadaniowych 5. generacji F-35 dla Niemiec, wraz z pakietem uzbrojenia, za 8,4 mld dol.

W czwartek Departament Stanu USA zatwierdził potencjalną sprzedaż Niemcom samolotów wielozadaniowych 5. generacji F-35, w liczbie do 35 egzemplarzy wraz z amunicją i odpowiednim sprzętem dodatkowym. Koszt całości szacowany jest na 8,4 mld dolarów. Format potencjalnej transakcji to Foreign Military Sale.

Wraz z samolotami Niemcy mieliby otrzymać 37 silników Pratt & Whitney F135. Wśród proponowanej amunicji dla F-35 wymieniono m.in.: 105 rakiet powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM120C-8 AMRAAM oraz 75 krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder, ponad 340 bomb naprowadzanych GBU-53, 75 rakietowych pocisków manewrujących AGM-158 o przedłużonym zasięgu JASSM-ER czy 246 zestawów KMU-572 JDAM Tail Kit do tworzenia bomb kierowanych GBU-54. Ponadto, w pakiecie są też części zamienne do samolotów i uzbrojenia, systemy samoobrony i zakłócania, flary, jak również pakiet logistyczny i szkoleniowy.

Zgodnie z założeniami, do 2030 roku F-35 miałyby zastąpić niemieckie PA-200 Tornado w roli wykonawców programu NATO Nuclear Sharing, jako nowe maszyny zdolne do przenoszenia taktycznej broni jądrowej, w postaci bomb B61.

Wcześniej w tym miesiącu szef sztaby Sił Powietrznych USA, gen. Charles Brown, spotkał się w Rostoku ze swoim niemieckim odpowiednikiem, gen. Ingo Gerhartzem. Rozmawiali głównie o F-35, a gen. Gerhartz zaznaczał, że dołączenie Niemiec do programu Joint Strike Fighter wzmocni więzi z USA.

Według źródeł portalu Defense News, jeśli transakcja dojdzie do skutku, to samoloty dla Niemców prawdopodobnie będą budowane w zakładach koncernu Lockheed Martin w Fort Worth w Teksasie.

W kontekście informacji o planach pozyskania przez Niemcy F-35 wraz z amunicją zwracano w mediach branżowych uwagę, że Polska kupuje za 4,6 mld dol. 32 F-35A wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, ale bez uzbrojenia. Jak dotąd, strona polska go nie zamówiła. Przypuszczalnie, może zakładać, iż będzie polegać na zakupach zrealizowanych dla F-16. Dodajmy, że ostatnio wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział pozyskanie kolejnych samolotów F-35 lub zakup F-15.

Jak pisaliśmy, w marcu br. agencja Reuters poinformowała, powołując się na źródła rządowe, że Niemcy zdecydowały się na zakup amerykańskiego myśliwca F-35, w celu zastąpienia starzejącego się Tornado. Te ostatnie mają zostać wycofane w latach 2025 – 2030.

Czytaj także: Pentagon kupi 375 myśliwców F-35. Jest wstępne porozumienie

defensenews.com / dsca.mil / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply