Niemcy zdecydowały się na zakup amerykańskiego myśliwca F-35, zbudowanego przez Lockheed Martin, w celu zastąpienia starzejącego się Tornado – poinformowała agencja prasowa Reuters powołując się na źródła rządowe.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, powołując się na źródła rządowe, Niemcy zdecydowały się na zakup amerykańskiego myśliwca F-35, zbudowanego przez Lockheed Martin, w celu zastąpienia starzejącego się Tornado.

Niemieckie źródło w ministerstwie obrony przekazało Reuterowi, że Niemcy skłaniają się ku zakupowi F-35, ale ostateczna decyzja nie została podjęta.

Tornado jest jedynym niemieckim odrzutowcem zdolnym do przenoszenia amerykańskich bomb atomowych, przechowywanych w Niemczech na wypadek konfliktu, ale siły powietrzne latają tym odrzutowcem od lat 80., a Berlin planuje wycofanie go w latach 2025-2030.

Nie jest jasne, ile samolotów F-35 Niemcy mogą próbować kupić.

Zobacz też: „Rz”: Amerykanie obiecywali szybciej F-35 za MiG-i dla Ukrainy

Jak informowaliśmy, Niemcy gwałtownie zwiększą swoje wydatki na obronę do ponad 2% PKB. Zmiana ma być spowodowana inwazją Rosji na Ukrainę.

„Będziemy musieli więcej inwestować w bezpieczeństwo naszego kraju, aby chronić wolność i demokrację” – zapowiedział Scholz na nadzwyczajnej sesji Bundestagu w niedzielę.

Niemcy od dawna opierają się presji ze strony Stanów Zjednoczonych i innych krajów, aby zwiększyć wydatki na obronę do 2% PKB. Według statystyk NATO w 2021 r. Niemcy wydadzą na obronę zaledwie 1,53% swojego PKB.

Zobacz też: Amerykański F-35, który rozbił się na Morzu Południowochińskim został wyłowiony

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply