Pentagon zawarł wstępne porozumienie z koncernem zbrojeniowym Lockheed Martin w sprawie dostawy w ciągu trzech lat 375 myśliwców F-35 dla sił zbrojnych USA – przekazano we wspólnym oświadczeniu.

Z przyjemnością ogłaszamy, że Departament Obrony USA i Lockheed Martin osiągnęły porozumienie w sprawie zakupu kolejnych myśliwców F-35 w liczbie 375 statków powietrznych – oświadczył w poniedziałek przedstawiciel ministerstwa obrony William LaPlante, cytowany przez agencję Reuters.

Reuters szacuje, że wartość umowy wyniesie około 30 mld dolarów. Samoloty mają zostać dostarczone armii USA w ciągu trzech lat.

Na razie jest to dżentelmeńska umowa – punkt wyjścia do wyceny kontraktu i złożenia zamówienia.

Pentagon podkreślił, że ostateczna liczba samolotów w ramach zamówienia może ulec zmianie w oparciu o wszelkie „korekty dokonane przez Kongres USA w budżecie na rok fiskalny 2023 oraz zamówienia zagranicznych partnerów”.

Zobacz także: Grecja, Hiszpania i Czechy chcą pozyskać F-35

Przypomnijmy, że w styczniu br. Korea Południowa uziemiła swoją flotę F-35A po tym, jak jeden z samolotów musiał przeprowadzić awaryjne lądowanie „na brzuchu”.

Zobacz także: Chinom udało się zainfekować oprogramowanie myśliwców F-35

W lipcu informowaliśmy, że 46 amerykańskich myśliwców F-35 nie miało działających silników z powodu ciągłego problemu z powłoką termoochronną, która zużywa się szybciej niż oczekiwano.

W lutym ubiegłego roku program myśliwców F-35 zmagał się z problemami dotyczącymi silników odrzutowych Pratt & Whitney F13.

Zastrzeżenia budziła też cena programu.

W lipcu ub. roku Government Accountability Office, amerykański odpowiednik NIK oszacował, że bez radykalnych cięć kosztów eksploatacji samolotów F-35, 2036 r. koszty utrzymania tych maszyn będą nie do udźwignięcia dla budżetu Pentagonu.

Zobacz także: Wzrośnie cena silników do F-35

Jak pisaliśmy, pod koniec czerwca ub. roku przewodniczący Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów Adam Smith skrytykował Lockheed Martin i innych wykonawców programu F-35, za wygórowane koszty myśliwców nowej generacji, domagając się ich obniżenia. Już w kwietniu br. wpływowi kongresmeni komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów USA zapowiedzieli, że jeśli nie zostaną rozwiązane problemy z F-35, dotyczące m.in. za wysokich kosztów utrzymania i opóźnień, to nie zgodzą się na zwiększenie finansowania, by dokupić więcej tych myśliwców.

Zobacz także: Niemcy planują zakup F-35. Zastąpią Tornada

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply