Korea Południowa uziemiła swoją flotę F-35A po tym, jak jeden z samolotów musiał przeprowadzić we wtorek awaryjne lądowanie “na brzuchu”.

Południowokoreański F-35 brał udział w locie szkoleniowym. Napotkał na problemy z systemem awioniki. Samolot miał problem z otwarciem podwozia, w związku z czym został zmuszony do lądowania “na brzuchu” (z zamkniętym podwoziem) w bazie lotniczej Seosan na południe od Seulu – podaje Defense News. Pilotowi myśliwca nic się nie stało. Opuścił kokpit o własnych siłach. W związku z incydentem południowokoreańska armia uziemiła wszystkie myśliwce F-35.

Przed lądowaniem wóz strażacki rozpylił specjalną pianę na pasie, na którym miał lądować myśliwiec. Zapobiegło to poważnemu uszkodzeniu kadłuba.

Zobacz także: Chinom udało się zainfekować oprogramowanie myśliwców F-35

Południowokoreańskie siły powietrzne i amerykańska armia mają wszcząć wspólne postępowanie w celu wyjaśnienia przyczyn incydentu. Południowokoreańska armia uziemiła wszystkie myśliwce F-35.

W lipcu informowaliśmy, że 46 amerykańskich myśliwców F-35 nie miało działających silników z powodu ciągłego problemu z powłoką termoochronną, która zużywa się szybciej niż oczekiwano.

W lutym ubiegłego roku program myśliwców F-35 zmagał się z problemami dotyczącymi silników odrzutowych Pratt & Whitney F13.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zastrzeżenia budziła też cena programu.

W lipcu ub. roku Government Accountability Office, amerykański odpowiednik NIK oszacował, że bez radykalnych cięć kosztów eksploatacji samolotów F-35, 2036 r. koszty utrzymania tych maszyn będą nie do udźwignięcia dla budżetu Pentagonu.

Zobacz także: Wzrośnie cena silników do F-35

Jak pisaliśmy, pod koniec czerwca ub. roku przewodniczący Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów Adam Smith skrytykował Lockheed Martin i innych wykonawców programu F-35, za wygórowane koszty myśliwców nowej generacji, domagając się ich obniżenia. Już w kwietniu br. wpływowi kongresmeni komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów USA zapowiedzieli, że jeśli nie zostaną rozwiązane problemy z F-35, dotyczące m.in. za wysokich kosztów utrzymania i opóźnień, to nie zgodzą się na zwiększenie finansowania, by dokupić więcej tych myśliwców.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w marcu ubiegłego roku Adam Smith stwierdził, że chciałby „przestać wyrzucać pieniądze w tę szczególną szczurzą dziurę”, odnosząc się w ten sposób do drogiego programu myśliwca F-35 Joint Strike Fighter. Kilka dni wcześniej Siły Powietrzne ogłosiły, że rozważają również inne opcje rozwoju. Informowaliśmy, że Siły Powietrzne USA ogłosiły, że poszukują najlepszej „mieszanki” myśliwców – m.in. F-35 Lockheeda Martina, F-15EX Boeinga  i zamiennika najstarszych samolotów F-16.

W styczniu 2020 roku agencja „Bloomberg” dotarła do raportu biura testowego Pentagonu dotyczącego usterek w myśliwcach F-35. Według raportu, samoloty te w samym oprogramowaniu mają ponad 800 wad.

Na wysoką cenę myśliwców zwracał uwagę był prezydent USA Donald Trump. W grudniu 2016 roku ówczesny prezydent elekt wyraził niezadowolenie z wysokich kosztów myśliwców piątej generacji F-35. Poprosił o przygotowanie wyceny dla maszyny, która mogłaby stanowić alternatywę dla F-35.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w połowie września 2020 roku agencja Bloomberg podała, że według nie­za­leż­nego wewnętrz­nego audytu, który został wykonany w Pentagonie, wydatki na pro­gram F‑35 na najbliższe pięć lat zostały niedoszacowane co najmniej o 10 mld dolarów. Kosztorys przewidywał, że program miałby w tym czasie pochłonąć 78 mld zaś okazuje się, że będzie potrzeba 88 mld dolarów.

Czytaj także: Amerykanie mogą wycofać ze służby część samolotów F-35

reader.defensenews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply