Rosja skoncentrowała ponad 150 000 żołnierzy na granicy Ukrainy i na anektowanym Krymie, powiedział w poniedziałek szef dyplomacji  UE Josep Borrell po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy.

„To ponad 150 000 rosyjskich żołnierzy gromadzących się na granicach Ukrainy i na Krymie. Ryzyko dalszej eskalacji jest ewidentne” – powiedział Borrell, odmawiając podania źródła danych.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Borrell zapowiedział, że na razie nie planuje się żadnych nowych sankcji gospodarczych ani wydalenia rosyjskich dyplomatów, mimo że nagromadzenie wojsk na granicach Ukrainy jest największe w historii.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba, po spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych UE, wezwał UE do nałożenia nowych sankcji na Rosję.

CZYTAJ TAKŻE: Rośnie napięcie między Ukrainą a Rosją (Kresowy Przegląd Tygodnia #24)

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

We wtorek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział, że Rosja przeniosła na swoją zachodnią granicę dwie armie i trzy związki powietrzno-desantowe (w rosyjskiej armii związkami nazywa się brygady i dywizje). Rosjanie zapewniają, że przerzut wojsk odbył się w ramach ćwiczeń i apelują, żeby nie traktować tego jako manifestacji agresywnych zamiarów względem Ukrainy. 6 kwietnia rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o rozpoczęciu kontroli gotowości bojowej po cyklu zimowego szkolenia. Ćwiczenia zaplanowano we wszystkich okręgach wojskowych. W kwietniu br. odbędzie się 4048 ćwiczeń o różnej skali, w tym 812 ćwiczeń bilateralnych. Będą się one odbywać na 101 poligonach i 520 obiektach bazy szkolno-treningowych.

CZYTAJ TAKŻE: Czechy, Polska i USA wydalają rosyjskich dyplomatów (Kresowy Przegląd Tygodnia #24)

W minioną środę poinformowano o wyjściu w morze na ćwiczenia strzeleckie grupy okrętów wojennych Floty Czarnomorskiej, w tym m.in. fregaty „Admirał Makarow” wyposażonej w rakiety manewrujące Kalibr, korwety rakietowe „Grajworon” i „Wysznij Wołoczek”, a także duże okręty desantowe, kutry rakietowe, poduszkowiec Samum i trałowiec „Iwan Gołubiec”. W ćwiczeniach miały też uczestniczyć samoloty i śmigłowce lotnictwa morskiego. Wcześniej na ćwiczenia wyruszyła z Morza Kaspijskie grupa okrętów i statków Flotylli Kaspijskiej.

Przypomnijmy, że Rosja zapowiedziała, iż od tego tygodnia chce na pół roku zamknąć Cieśninę Kerczeńską, łączącą Morze Czarne i Azowskie, dla okrętów wojennych innych krajów, głównie ukraińskich. Oficjalnie tłumaczy to manewrami wojskowymi. MSZ Ukrainy stanowczo protestuje i wzywa do międzynarodowej presji na Moskwę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało także o wielkich manewrach nad Morzem Czarnym, z udziałem ponad 50 samolotów bojowych, w tym myśliwców i bombowców taktycznych. Ćwiczą ataki na cele morskie.

Naczelny dowódca armii ukraińskiej, generał Rusłan Chomczak wezwał w piątek władze i lokalną administrację do powstrzymania się od siania paniki w związku z ruchami wojsk rosyjskich w pobliżu granic kraju i nie tworzenia formacji zbrojnych.

„Nie mogę zdradzić szczegółów. Sytuacja na Donbasie jest już pod kontrolą. Rzeczywiście, są pewne kwestie. Jesteśmy gotowi, aby się nimi zająć. Armia jest gotowa – to najważniejsze. Zdajemy sobie sprawę, że środki masowego przekazu nakręcają się, więc chciałbym, aby obywatele Ukrainy zaufali tylko oficjalnym oświadczeniom naszego Sztabu Generalnego lub Kancelarii Prezydenta” – powiedział Wołodymyr Zełenski po spotkaniu  Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Z kolei według ministra obrony Ukrainy Andrija Tarana, mobilizacja rosyjskiej armii świadczy o możliwości ataku z kierunku Krymu. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni rozmieszczeniem nowych rosyjskich żołnierzy i aktywów na Krymie” – powiedział Taran. Jego zdaniem Rosja utworzyła już na Krymie potężną formację na półwyspie, składającą się z ponad 32 000 żołnierzy i znacznej liczby platform uderzeniowych i marynarki wojennej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Samoloty transportowe Sił Powietrznych USA C-130J Hercules wielokrotnie lądowały w poprzednim tygodniu w Kijowie. Nie wiadomo, jaki ładunek przywożą na Ukrainę amerykańskie maszyny.

Po raz pierwszy ukraiński dron rozpoznawczo-uderzeniowy produkcji, tureckiej Bayraktar TB2, odbył lot w rejonie Donbasu. Moskwa wyraziła w związku z tym niezadowolenie i pośrednio wezwała Turcję, by przestała sprzedawać drony bojowe Ukrainie. Wg ekspertów rosyjska decyzja o zawieszeniu wszystkich połączeń lotniczych z Turcją powiązana była z tureckim wsparciem dla Ukrainy.

Kresy.pl / reuters.com

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz