Naczelny dowódca armii ukraińskiej, generał Rusłan Chomczak wezwał w piątek władze i lokalną administrację do powstrzymania się od siania paniki w związku z ruchami wojsk rosyjskich w pobliżu granic kraju i nie tworzenia formacji zbrojnych.

W piątek naczelny dowódca armii ukraińskiej, generał Rusłan Chomczak wezwał władze i lokalną administrację do powstrzymania się od siania paniki w związku z ruchami wojsk rosyjskich w pobliżu granic kraju i nie tworzenia formacji zbrojnych.

„Proszę przedstawicieli władz państwowych i samorządowych o powstrzymanie się od podżegania i siania nastrojów paniki w społeczeństwie. Namawiam do powstrzymania się od zmieniania akcentu poprzez tworzenie formacji zmilitaryzowanych, które nie są przewidziane prawem” – czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na Facebook ukraińskiego Sztabu Generalnego.

Jak twierdzi szef wojskowy Ukrainy, takie działania mogą zostać wykorzystane przez Rosję do jej celów.

“Wszakże takie nieskoordynowane działania mogą być wykorzystane przez rosyjską machinę propagandową do informacyjnego potwierdzenia ich manipulacyjnych i fałszywych wypowiedzi na temat sytuacji na Ukrainie. Siły Zbrojne Ukrainy podjęły wszelkie decyzje o szybkim rozmieszczeniu dodatkowych rezerw i niezbędnych środków w sposób określony przez ustawodawstwo Ukrainy w przypadku zaostrzenia się sytuacji operacyjnej w naszym kraju. Z kolei chciałbym raz jeszcze zaznaczyć, że Siły Zbrojne Ukrainy wysoko cenią patriotyzm i bohaterstwo, poświęcenie i bezinteresowność wszystkich ochotników i zainteresowanych obywateli za wieloletnie skuteczne wsparcie armii ukraińskiej, w szczególności brygad obrony terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy” – czytamy.

Szef armii ukraińskiej wyjaśnił przemieszczanie się wojsk rosyjskich wzdłuż granicy z Ukrainą próbą Moskwy „ponownej próby wytrzymałości Kijowa”. Chomczak zapewnił, że ukraiński sztab generalny rozważa wszystkie możliwe scenariusze i określa adekwatne sposoby reagowania.

Oświadczenie Chomczaka było odpowiedzią na chęć burmistrzów niektórych miast zachodniej Ukrainy do stworzenia oddziałów samoobrony przeciwko rzekomej agresji Rosji.

Zobacz też: Merkel, Macron i Zełenski wezwali Rosję do wycofania wojsk z granicy z Ukrainą

Czytaj: Rosja ma więcej żołnierzy na wschodniej granicy Ukrainy niż kiedykolwiek od 2014 roku, twierdzi Biały Dom

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply