Rosjanie podali, ile wojska przerzucili na zachodnią granicę

Rosja przeniosła na swoją zachodnią granicę dwie armie i trzy formacje powietrzno-desantowe – poinformował we wtorek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Rosjanie zapewniają, że przerzut wojsk odbył się w ramach ćwiczeń.

Jak podaje agencja Interfax, minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oświadczył we wtorek na naradzie w Siewieromorsku, że Rosja przerzuciła na zachodnią granicę w ramach kontrolnego sprawdzenia dwie armie i trzy formacje powietrzno-desantowe.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7549.32 PLN    (34.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według Szojgu żołnierze zostali wysłani „w rejony, gdzie prowadzone są misje szkoleniowe i bojowe”. Minister zauważył jednocześnie, że zrobiono to w odpowiedzi na „zagrożenie ze strony NATO”.

„Reagując na zagrażającą Rosji wojskową działalność Sojuszu podjęliśmy odpowiednie kroki” – powiedział Szojgu.

Minister obrony Rosji dodał, że wojska wykazały się „pełną gotowością i zdolnością do wykonywania zadań dla zapewnienia bezpieczeństwa militarnego kraju”.

Według niego obecnie skoncentrowane przy granicy wojska biorą udział w ćwiczeniach, które mają zakończyć się w ciągu dwóch tygodni.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja planuje utrzymać wojska w pobliżu granicy z Ukrainą dopóki uznaje to za stosowne

Jak podawaliśmy, 6 kwietnia rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o rozpoczęciu kontroli gotowości bojowej po cyklu zimowego szkolenia. Ćwiczenia zaplanowano we wszystkich okręgach wojskowych. W kwietniu br. odbędzie się 4048 ćwiczeń o różnej skali, w tym 812 ćwiczeń bilateralnych. Będą się one odbywać na 101 poligonach i 520 obiektach bazy szkolno-treningowych.

W piątek Biały Dom oświadczył, że Rosja ma więcej żołnierzy przy wschodniej granicy Ukrainy niż kiedykolwiek od 2014 roku. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że Stany Zjednoczone „są coraz bardziej zaniepokojone niedawną eskalacją rosyjskiej agresji na wschodniej Ukrainie, w tym ruchami wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą”.

Kresy.pl / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz