Wielofunkcyjny moduł laboratoryjny “Nauka”, który Rosja planuje wysłać do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w 2021 roku, pomyślnie przeszedł próby w komorze próżniowej i zostanie wysłany do portu kosmicznego Bajkonur w dniach 21-23 lipca – poinformowała w piątek Agencja Prasowa Tass.

Jak poinformowała w piątek rosyjska Agencja Prasowa Tass, moduł laboratoryjny, który Rosja chce wysłać do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS już w przyszłym roku, przeszedł próby w komorze próżniowej. Pod koniec lipca zostanie wysłany do portu kosmicznego Bajkonur.

„Ważne i długo oczekiwane wiadomości: moduł orbitalny “Nauka” pomyślnie przeszedł testy końcowe w komorze próżniowej Centrum Chruszczowa. Nie ma żadnych wad, ponieważ wszystkie zostały usunięte w trakcie pracy” – oświadczył Roscosmos na swoim Twitterze.

„Dostawa do Bajkonuru zaplanowana jest na 21–23 lipca” – wyjaśnia Roscosmos. Rosyjski dziennik kosmiczny wydawany przez Roscosmos wcześniej poinformował, że moduł zostanie wysłany na orbitę, aby dołączyć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w drugim kwartale 2021 roku.

Dyrektor wykonawczy Roscosmos ds. Nauki i programów długoterminowych Alexander Bloszenko poinformował TASS w kwietniu, że eksperyment zostanie przeprowadzony w module w celu stworzenia kryształów dla najnowszych czujników podczerwieni, które zostaną zastosowane w satelitach zgrupowania orbitalnego “Sfera”. W module planowany jest również eksperyment mający na celu opracowanie zarodków w jajach przepiórczych.

Zobacz też: Rosjanie opracowują nowy radar do wykrywania celów naddźwiękowych

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Budowa modułu rozpoczęła się w 1995 roku. Rosja początkowo planowała uruchomić laboratorium “Nauka” na ISS jako kopię zapasową przedziału Zarya, ale uruchomienie było znacznie opóźnione. W 2013 roku moduł Nauka został wysłany do kosmicznego centrum Chruszczowa po znalezieniu metalowych wiórów w układzie paliwowym.

Wielofunkcyjny moduł laboratoryjny “Nauka” może wytwarzać tlen dla sześciu osób i regenerować wodę z moczu. Nauka zapewni drugą toaletę rosyjskim kosmonautom (pierwsza znajduje się w module Zvezda) i pomieszczenie dla trzeciego członka załogi. Będzie również korzystać z europejskiego ramienia robota (ERA), które pomoże wykonywać niektóre operacje bez spacerów kosmicznych.

Zobacz też: Rosja: S-500 to pierwsza generacja systemów obrony przeciwkosmicznej, zdolnych niszczyć broń hipersoniczną

Kresy.pl/Tass

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply