Center for World University Rankings (CWUR) ogłosiło kolejny ranki uczelni świata. Wśród około 2 tys. podmiotów pierwsza polska uczelnia znalazła się w czwartej setce.

Wedłu Centrum najlepsze na świecie są uczelnie anglosaskie. Spośród nich palmę pierwszeństwa na świecie przyznało ono amerykańskiemu Harwardowi. Jak podkreślił portal rp.pl znalazł się on na szczycie rankingu już dwunasty rok z rzędu. Za nim znalazły się dwie kolejne amerykańskie instytucje – Massachusetts Institute of Technology i Stanford University.

Dopiero poza podium znalazły się pierwsze nieamerykańskie uczelnie – na miejscu czwartym Cambridge, a na piątym Oxford – najbardziej prestiżowe w Wielkiej Brytanii. Za nimi, pierwsza dziesiątka została wypełniona znowu amerykańskimi instytucjami: Princeton University, University of Chicago, Columbia University, University of Pennsylvania i Yale University.

Na 13 miejscy znalazła się najwyżej oceniona uczelnia azjatycka – Uniwersytet Tokio. Na 19 kolejna brytyjska uczelnia University College London. Na 30 uniwersytet z kontynentalnej Europy – szwajcarski ETH Zurich.

Centrum słabo oceniło polskie podmioty. Najwyżej w rankingu – na 383 miejscu znalazł się Uniwersytet Jagielloński. Stołeczny Uniwersytet Warszawski na 409. Jeśli brać po uwagę pierwszy tysiąc znalazły się w nim jeszcze tylko Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa (602 miejsce), Instytut Fizyki Jądrowej PAN im. Henryka Niewodniczańskiego (670), Politechnika Warszawska (723), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (815), Narodowe Centrum Badań Jądrowych (819), Uniwersytet Wrocławski (870), Warszawski Uniwersytet Medyczny (896), Wrocławski Uniwersytet Medyczny (899).

CWUR jest organizacją mającą siedzibę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Publikuje swoje rankingi uczelni wyższych od 2012 r. W roku bieżącym analizował 23 tys. podmiotów z całego świata.

Przy formułowaniu swojej oceny Centrum bierze pod uwagę proporcję absolwentów uczelni w biorących udział międzynarodowych konkursach, proporcję absolwentów zatrudnionych na najwyższych stanowiskach kierowniczych w największych firmach na świecie, liczbę pracowników naukowych, którzy zdobyli wyróżnienia akademickie, całkowitą liczbę prac naukowych, liczbę prac naukowych pojawiających się w czasopismach o najwyższym prestiżu, liczbę prac naukowych ukazujących się w prestiżowych czasopismach, liczbę cytatów w pracach naukowych naukowców z innych uczelni, liczbę międzynarodowych patentów, indeks Hirscha.

Czytaj także: Polskie uczelnie faworyzują obcokrajowców w akademikach

cwur.org/rp.pl/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply