Komisja Europejska zatwierdziła we wtorek, w oparciu o unijne zasady, polski program pomocy rolnikom o wartości 1,3 mld euro. Pieniądze będą pochodziły z budżetu państwa.

Polska powiadomiła KE o planach przyjęcia programu o wartości około 1,3 mld euro (6 mld zł). Jego celem jest pokrycie ryzyka szkód, wyrządzonych niektórym produktom roślinnym i gatunkom zwierząt gospodarskich, spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi, takimi jak huragany, powodzie, osunięcia ziemi.

Program przewiduje pomoc dla rolników z polskiego budżetu. Mimo to musiał zostać zatwierdzony przez KE w oparciu o unijne zasady. Komisja poinformowała we wtorek o zatwierdzeniu programu.

Program jest przeznaczony dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, które prowadzą działalność w zakresie podstawowej produkcji rolnej w Polsce. Muszą wykupić ubezpieczenie w towarzystwach ubezpieczeniowych wybranych przez polskie władze w drodze otwartej procedury przetargowej.

Beneficjenci mogą otrzymać pomoc w wysokości do 65 proc. ich składek ubezpieczeniowych, pod warunkiem że nie przekraczają one określonych progów.

Zobacz także: Minister rolnictwa: w magazynach jest 8 mln ton ukraińskiego zboża

“Ten środek o wartości 1,3 mld euro przyczyni się do rozwoju prężnego sektora rolnego w Polsce i zapewni długoterminowe bezpieczeństwo żywnościowe. Pomoże chronić producentów rolnych przed stratami spowodowanymi niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi, a tym samym utrzyma ich dochody na stabilnym poziomie. Wszystko bez nadmiernego zakłócania konkurencji” – oświadczyła Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za politykę konkurencji.

W szczególności na wypadek suszy program obejmuje państwowy mechanizm reasekuracji. Polska pokryje część odszkodowań, które firmy ubezpieczeniowe musiałyby wypłacić producentom rolnym.

Program będzie realizowany do 31 grudnia 2027 r.

Zobacz także: Holandia: Rząd zapłaci 1,5 mld euro za likwidację 3 tys. gospodarstw rolnych. Jest zgoda KE

ec.europa.eu / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply