Komisja Europejska zatwierdziła program stopniowego “wygaszania” działalności hodowców zwierząt w Holandii. Chodzi o “ograniczenie emisji azotu przez gospodarstwa rolne”. Holenderski rząd przeznaczy 1,47 mld euro na rekompensaty.
Komisja Europejska poinformowała we wtorek o zatwierdzeniu dwóch holenderskich programów o łącznym budżecie około 1,47 mld euro. Programy mają na celu “ograniczenie emisji azotu przez gospodarstwa rolne”. Działania są realizowane w ramach tzw. Europejskiego Zielonego Ładu.
Programy LBV i LBV plus przewidują rekompensaty dla rolników, których gospodarstwa zostaną zamknięte. Holenderski rząd przeznaczy 1,47 mld euro na ich wykupienie. Chodzi nawet o 3000 gospodarstw. Rząd w Hadze chce ograniczyć emisję azotu z rolnictwa na obszarach szczególnie zanieczyszczonych.
Wartość programu LBV wynosi około 500 mln euro. Przewiduje bezpośrednie dotacje, które mają na celu zrekompensowanie do 100 proc. strat poniesionych przez rolników, którzy trwale i nieodwracalnie likwidują swoje gospodarstwa mleczne, trzodowe lub drobiarskie. Producenci zobowiązują się, że nie wrócą na ten sam kierunek produkcji zwierzęcej ani w Holandii, ani w żadnym innym państwie członkowskim UE.
Program LBV-plus o wartości 975 mln euro jest przeznaczony dla gospodarstw hodowlanych o najwyższych emisjach azotu. Pod pewnymi warunkami hodowcy otrzymają rekompensatę w wysokości do 120 proc. poniesionych strat.
Programy będą działać do 27 lutego 2028 r. Są przeznaczone dla rolników, którzy dobrowolnie zamkną swoje gospodarstwa.
Rolnicy w Holandii od trzech lat prowadzą protesty przeciwko rządowi Marka Rutte. W ostatnim roku mocno przybrały na sile, bo liberalny gabinet nie ukrywa, że realizując cele polityki klimatycznej Unii Europejskiej zniszczy wiele gospodarstw rolnych.
Holenderski rząd zapowiedział plan redukcji emisji azotu i amoniaku, aby w ten sposób Holandia do 2030 roku spełniała unijne cele klimatyczne. Zrzut azotu na blisko 131 obszarach miałby zostać ograniczony o blisko 70 proc, natomiast w niektórych przypadkach aż o 95 proc. To zaś oznacza poważną redukcję pogłowia bydła hodowanego przez rolników, a tym samym bankructwo wielu z nich.
Zobacz także: Protesty rolników w Holandii. Sprzeciwiają się polityce rządu
ec.europa.eu / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!