Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyraziła swój sceptycyzm wobec planu Komisji Europejskiej dotyczącego „cyfrowej zielonej karty szczepień”.

Dyrektor regionalny WHO na Europę Hans Kluge powiedział dziennikowi „Die Welt”, że nie wiadomo jak długo utrzymuje się odporność po szczepieniu przeciwko COVID-19 i w związku z tym WHO odrzuca planowane pasporty szczepień. „Rozumiemy, że rządy są konfrontowane z rzeczywistością polityczną” – podkreślił belgijski medyk. Dodał, że zapowiadane na lato wprowadzenie na rynek takiego rozwiązania jest „prawdopodobnie nieuniknione”, ale jak wyjaśnił „nie jest to zalecenie WHO”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4599.49 PLN    (20.9%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak informowaliśmy, pod koniec lutego przywódcy państw członkowskich UE podczas nieformalnego wirtualnego szczytu zgodzili się co do potrzeby wprowadzenia cyfrowych świadectw szczepień. Dzięki takim dokumentom osoby zaszczepione oraz osoby, które wyzdrowiały po COVID-19, mogłyby swobodnie poruszać się po UE lub nawet poza jej granicami.

„Wszyscy zgodzili się, że potrzebujemy cyfrowego świadectwa szczepień” – powiedziała Merkel na konferencji prasowej. Według niej prawdopodobnie będą one dostępne przed latem tego roku. Merkel mówiła, że Komisja Europejska potrzebowałaby około trzech miesięcy na stworzenie technicznej podstawy dla takich dokumentów.

Według Deutsche Welle do wprowadzenia wspólnego unijnego świadectwa szczepienia wzywały zależne od turystyki kraje południa Europy takie jak Grecja i Hiszpania. Kanclerz Austrii Sebastian Kurz poparł ten pomysł w wypowiedzi dla Bilda. Kurz powiedział, że umożliwi to wznowienie swobodnego podróżowania po Europie i pomoże „zabezpieczyć i chronić” sektory najbardziej dotknięte obostrzeniami, takie jak sztuka, sport i gastronomia.

Komisja Europejska planuje 17 marca przedstawić projekt ustawy dotyczącej „cyfrowego zielonego paszportu”, w którym zapisywane byłyby szczepienia przeciwko COVID-19, samej chorobie oraz negatywne wyniki testów.

Dyrektor regionalny WHO na Europę spodziewa się, że pandemia koronawirusa zakończy się za około dziesięć miesięcy, co wcale nie będzie oznaczać, że wirus zniknął. Kluge wyraził nadzieję, że „wtedy nie będzie już potrzebna żadna radykalna interwencja”.

Kluge ostrzegł także przed lekceważeniem mutacji koronawirusa i przypomniał, że niektóre z nich mogą rozprzestrzeniać się bardzo szybko i wywoływać ciężkie przebiegi choroby. „Jeśli teraz zbiegnie się to z powolną kampanią szczepień, stracimy impet. Wtedy wirus może znów przejąć kontrolę” – tłumaczył.

W czwartek europejskie biuro WHO poinformowało, że liczba nowych zakażeń koronawirusem w Europie wzrosła o dziewięć procent, co oznacza odwrócenie tendencji spadkowej występującej przez ostatnie sześć tygodni.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W lutym rząd Izraela zatwierdził otwarcie m.in. sklepów, targowisk i hoteli. W wydarzeniach kulturalnych uczestniczyć będą mogli jedynie ozdrowieńcy oraz osoby, które zostały zaszczepione przeciw Covid-19. Także tylko oni będą mogli korzystać z basenów i siłowni. Do zastosowania podobnych rozwiązań skłaniają się Niemcy.

W Niemczech z cyfrowym paszportem szczepień byłby możliwy powrót do teatru, na siłownię, do pubu i na wycieczki. Według  sondażu YouGov przeprowadzonego na zlecenie Deutsche Presse-Agentur (DPA), 16 proc. respondentów popiera wprowadzenie „zielonego paszportu”, jak ten, który Izrael wprowadził w ostatnią niedzielę dla wszystkich zaszczepionych oraz osób, które przebyły Covid.

44 proc. jest zdania, że paszport należy wprowadzić, ale dopiero wtedy, gdy wszyscy mieszkańcy Niemiec otrzymają szansę przyjęcia szczepionki, co ma nastąpić według obietnic rządu do 21 września.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

35 proc. respondentów zdecydowanie odrzuciło pomysł wprowadzenia paszportu.

Kanclerz Angela Merkel wykazała otwartość na pomysł przyznania przywilejów osobom zaszczepionym, ale tylko gdy ich liczba wzrośnie. W partii rządzącej nie ma jednak na ten temat konsensusu.  Nowy przewodniczący CDU Armin Laschet powiedział w wywiadzie dla „Rhein-Zeitung”: „Na dłuższą metę nie możemy dzielić ludzi  na zaszczepionych i niezaszczepionych. Musimy cofnąć ogólne ingerencje w prawa podstawowe i sprawić, by życie znów stało się możliwe dla wszystkich – a nie tylko dla tych, którzy zostali zaszczepieni.”

Kresy.pl / dw.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz