W niedzielę kapsuła Dragon zadokowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Cumowanie nastąpiło 19 godzin po starcie z Przylądka Canaveral na Florydzie.

Kapsuła Dragon zadokowała w niedzielę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – podaje “CNN”. Cumowanie miało miejsce 19 godzin po starcie z Przylądka Canaveral na Florydzie.

Kapsuła Dragon została wyniesiona w kosmos przez rakietę Falcon 9. Kapsuła została wykonana na zlecenie NASA przez firmę SpaceX należącą do miliardera Elona Muska. Jest to pierwszy przypadek, gdy kosmonauci polecieli w kosmos rakietą, która została wyprodukowana przez prywatną firmę.

W misji uczestniczą astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley.

Rakieta wystartowała w sobotę. Jak pisaliśmy, start był planowany wstępnie na zeszłą środę, jednak z przyczyn pogodowych został przełożony o kilka dni.

Jest to pierwszy załogowy lot w kosmos z terytorium USA od prawie 10 lat. NASA została pozbawiona własnych możliwości transportowania astronautów w kosmos na skutek wycofania w 2011 roku amerykańskich wahadłowców. Wymiana członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej była realizowana przez amerykanów za pomocą rosyjskich rakiet Sojuz. Między innymi z tego powodu start kapsuły Dragon był uważany w USA za wydarzenie przełomowe.

Rakieta Falcon z kapsułą Dragon wystartowała w sobotę o godzinie 15:22 czasu lokalnego. Start rakiety obserwował m.in. prezydent USA Donald Trump i wiceprezydent Mike Pence.

Zobacz także: Szef rosyjskiej agencji kosmicznej: “Amerykanie chcą rozmieścić w kosmosie broń jądrową”

cnn.com / twitter.com / reuters.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply