Rząd Węgier zdecydował, że do lipca węgierskie firmy z szeregu branż nie będą musiały płacić żadnych składek. Inne zwolniono ze składki emerytalnej, a zdrowotną ograniczono im do minimum. W ten sposób Budapeszt chce ratować węgierską gospodarkę z powodu kłopotów wywołanych epidemią koronawirusa.

W związku z epidemią koronawirusa, uderzającą także w firmy węgierskie, rząd Węgier zdecydował, że nie muszą one płacić składek emerytalnych. Wydano w tej sprawie moratorium, która ma obowiązywać do 30 czerwca.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Żadnych składek na ubezpieczenie nie muszą płacić m.in. takie branże, jak hotelarska, sportowa, rozrywkowa, kulturalna, a także firmy zajmujące się transportem pasażerskim. Pozostałe branże zostały zwolnione ze składki emerytalnej, natomiast składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżono im do minimum.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Ponadto, zgodnie z decyzją rządu Viktora Orbana, taksówkarze nie muszą płacić podatków dochodowych, a umowy najmu nie mogą być wypowiadane. Działania te mają uchronić jak najwięcej węgierskich firm przed potencjalnym bankructwem. Planowane jest też „uelastycznienie prawa pracy”.

Węgierski Bank Narodowy zaapelował z kolei do banków o moratorium na spłatę kredytów dla ludności ze względu na nadzwyczajną sytuację związaną z koronawirusem. W poniedziałek bank ten zaapelował już o tego rodzaju moratorium wobec przedsiębiorstw.

Media zwracają uwagę, że w związku z epidemią koronawirusa sytuacja wielu węgierskich firm stała się bardzo trudna. Jak pisaliśmy, produkcję zawieszają zakłady wielkich koncernów motoryzacyjnych, które mają duże znaczenie dla całej gospodarki Węgier. Ponadto, przez epidemię duże straty notuje sektor turystyczny.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej informowaliśmy, że Viktor Orban ogłosił w środę na swoim profilu facebook roczne zawieszenie obowiązku spłacania kredytów.

Jak informowaliśmy, rząd Węgier podjął decyzję o wprowadzeniu od 16 marca zdalnego nauczania w szkołach – poinformował w piątek wieczorem premier Viktor Orban.

rp.pl / hungarytoday.hu / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz