Zakłady produkcyjne wielkich koncernów motoryzacyjnych mają duże znaczenie dla całej gospodarki Węgier. Tymczasem zakłady te zawieszają produkcję.

Jeszcze we wtorek o wstrzymaniu produkcji w zakładzie w Szentgotthárd poinformował rzecznik węgierskiej filii Opla Zoltán Kaszás. Taśmy produkcyjne przestaną tam pracować od najbliższego poniedziałku. Kaszás uzasadnił decyzję zagrożeniem stwarzanym przez pandemię koronawirusa. Rzecznik twierdził, że już wcześniej wdrażano w fabryce środki zapobiegawcze w postaci mierzenie temperatury pracownikom, większego nacisku na ich higienę osobistą oraz ograniczanie bezpośrednich kontaktów między nimi, ale jednak narastanie pandemii na Węgrzech doprowadziło do radykalnej decyzji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Fabryka w Szentgotthárd produkuje różne silniki o pojemności 1,2 l do samochodów marek Peugeot, Citroen i Opel. Łączny koszt inwestycji wyniósł 12,5 mld forintów.

Także we wtorek ogłoszono wstrzymanie produkcji w fabryce Suzuki w Esztergom. Tu również zakład zostanie zamknięty w poniedziałek. Wiadomo już, że władze spółki nie otworzą go przed 3 kwietnia. Zawieszenie produkcji w Europie zapowiedział już Daimler również operujący na Węgrzech. Zatrudniająca 44oo osób fabryka w Kecskemét również przestanie działać na początku przyszłego tygodnia. Podobnie będzie w przypadku zakładu Audi w Győr.

Przestój przemysłu motoryzacyjnego będzie mieć poważne skutki dla węgierskiej gospodarki. Na sektor ten przypada bowiem 25 proc. całej produkcji przemysłowej Węgier co odpowiada 5 proc. Produktu Krajowego Brutto. Jak ocenia portal portfolio.hu każdy miesiąc zamknięcia fabryk Audi i Mercedesa będzie zmniejszał PKB Węgier o 0,2 proc.

Czytaj także: Duda: Zwrócę się osobiście do prezydenta Chin ws. udostępnienia nam więcej środków ochronnych

dailynewshungary.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz