Zakłady produkcyjne wielkich koncernów motoryzacyjnych mają duże znaczenie dla całej gospodarki Węgier. Tymczasem zakłady te zawieszają produkcję.

Jeszcze we wtorek o wstrzymaniu produkcji w zakładzie w Szentgotthárd poinformował rzecznik węgierskiej filii Opla Zoltán Kaszás. Taśmy produkcyjne przestaną tam pracować od najbliższego poniedziałku. Kaszás uzasadnił decyzję zagrożeniem stwarzanym przez pandemię koronawirusa. Rzecznik twierdził, że już wcześniej wdrażano w fabryce środki zapobiegawcze w postaci mierzenie temperatury pracownikom, większego nacisku na ich higienę osobistą oraz ograniczanie bezpośrednich kontaktów między nimi, ale jednak narastanie pandemii na Węgrzech doprowadziło do radykalnej decyzji.

Fabryka w Szentgotthárd produkuje różne silniki o pojemności 1,2 l do samochodów marek Peugeot, Citroen i Opel. Łączny koszt inwestycji wyniósł 12,5 mld forintów.

Także we wtorek ogłoszono wstrzymanie produkcji w fabryce Suzuki w Esztergom. Tu również zakład zostanie zamknięty w poniedziałek. Wiadomo już, że władze spółki nie otworzą go przed 3 kwietnia. Zawieszenie produkcji w Europie zapowiedział już Daimler również operujący na Węgrzech. Zatrudniająca 44oo osób fabryka w Kecskemét również przestanie działać na początku przyszłego tygodnia. Podobnie będzie w przypadku zakładu Audi w Győr.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Przestój przemysłu motoryzacyjnego będzie mieć poważne skutki dla węgierskiej gospodarki. Na sektor ten przypada bowiem 25 proc. całej produkcji przemysłowej Węgier co odpowiada 5 proc. Produktu Krajowego Brutto. Jak ocenia portal portfolio.hu każdy miesiąc zamknięcia fabryk Audi i Mercedesa będzie zmniejszał PKB Węgier o 0,2 proc.

Czytaj także: Duda: Zwrócę się osobiście do prezydenta Chin ws. udostępnienia nam więcej środków ochronnych

dailynewshungary.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz