Administracja Donalda Trumpa poprosiła w środę Kongres Stanów Zjednoczonych o zaakceptowanie planu dofinansowania dla podatników – informuje Agencja Prasowa Reuters.

Jak informuje waszyngtoński oddział agencji, urzędnicy Białego Domu zwrócili się w środę do Kongresu USA o zatwierdzenie pięciuset miliardów pomocy dla amerykańskich podatników i pięćdziesięciu miliardów pomocy dla amerykańskich linii lotniczych. Ma to pomóc obywatelom w przebrnięciu przez ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa.

Czytaj także: Trump uruchamia ustawę o produkcji obronnej by wesprzeć walkę z pandemią

Płatność miałaby zostać rozbita na dwa etapy, każdy z nich wymagałby wypłacenia 250 miliardów dolarów. Pierwsza część miałaby mieć miejsce szóstego kwietnia, druga osiemnastego maja. Donald Trump mówił w środę, że nie wiadomo jakie kwoty zostaną przyznane poszczególnym obywatelom. “Przyglądamy się różnym liczbom, każdy chciałby zyskać jak najwięcej” – mówił.

Liderzy Kongresu dyskutują nad propozycją. Część Republikanów opowiada się za wystawieniem czeków opiewających po tysiąc dolarów na osobę, Demokraci jednak twierdzą, że wypłaty powinny być wyższe i bardziej zróżnicowane.

Zobacz także: Test Donalda Trumpa na obecność koronawirusa negatywny

“To nie czas na małe środki, to czas na odwagę i agresję” – mówił senator Schmer w środę. Zwrócił również uwagę, że w pierwszej kolejności wypłaty powinny być skierowane do osób potrzebujących.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W czasie środowej konferencji prasowej w Białym Domu Trump zapowiedział użycie przepisów Ustawy o produkcji obronnej (Defense Production Act) z 1950 roku do regulowania wytwórczości i dystrybucji podstawowych materiałów niezbędnych do walki z pandemią koronawirusa: maseczek, rękawiczek i fartuchów lekarskich. “Tuż po tym jak skończymy tę konferencję będę podpisywał i jest gotowa [ustawa] do działania” – powiedział amerykański prezydent.

Sekretarz obrony USA Mark Esper stwierdził, że na mocy Ustawy o produkcji obronnej będzie mógł wydać do bieżącego użycia 5 mln masek ochronnych a także inne materiały z rezerw strategicznych. Rozdzielonych zostanie także 2 tys. respiratorów. Pierwszy milion masek ma być dostępny “natychmiast”. Departament Zdrowia ostrzegł jednak, że nawet w rezerwie strategicznej nie ma tyle materiałów ochronnych (masek, rękawiczek, fartuchów) by uzupełnić braki jakie już odczuwa amerykańska służba zdrowia.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply