Trump uruchamia ustawę o produkcji obronnej by wesprzeć walkę z pandemią

Prezydent USA Donald Trump postawił wykorzystać akt prawny dotyczący produkcji wojskowej by uzupełnić braki materiałów medycznych.

W czasie środowej konferencji prasowej w Białym Domu Trump zapowiedział użycie przepisów Ustawy o produkcji obronnej (Defense Production Act) z 1950 roku do regulowania wytwórczości i dystrybucji podstawowych materiałów niezbędnych do walki z pandemią koronawirusa: maseczek, rękawiczek i fartuchów lekarskich. „Tuż po tym jak skończymy tę konferencję będę podpisywał i jest gotowa [ustawa] do działania” – powiedział amerykański prezydent.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Piszący o sprawie portal CNN przypomina, że były generał chirurg Stanów Zjednoczonych z United States Public Health Service Commissioned Corps Vivek Murthy powiedział w niedzielę, że niektórym lekarzom i pielęgniarkom brakuje już sprzętu, takiego jak fartuchy i rękawiczki, a grupy branżowe alarmują administrację Trumpa o możliwym braku zapasów przez kilka dni, a nawet tygodni. O problemach w realizacji dostaw środków medycznych poinformowały w zeszłym tygodniu także różne agencje federalne.

Sekretarz obrony USA Mark Esper stwierdził, że na mocy Ustawy o produkcji obronnej będzie mógł wydać do bieżącego użycia 5 mln masek ochronnych a także inne materiały z rezerw strategicznych. Rozdzielonych zostanie także 2 tys. respiratorów. Pierwszy milion masek ma być dostępny „natychmiast”. Departament Zdrowia ostrzegł jednak, że nawet w rezerwie strategicznej nie ma tyle materiałów ochronnych (masek, rękawiczek, fartuchów) by uzupełnić braki jakie już odczuwa amerykańska służba zdrowia.

Czytaj także: Duda: Zwrócę się osobiście do prezydenta Chin ws. udostępnienia nam więcej środków ochronnych

cnn.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz