Trump uruchamia ustawę o produkcji obronnej by wesprzeć walkę z pandemią

Prezydent USA Donald Trump postawił wykorzystać akt prawny dotyczący produkcji wojskowej by uzupełnić braki materiałów medycznych.

W czasie środowej konferencji prasowej w Białym Domu Trump zapowiedział użycie przepisów Ustawy o produkcji obronnej (Defense Production Act) z 1950 roku do regulowania wytwórczości i dystrybucji podstawowych materiałów niezbędnych do walki z pandemią koronawirusa: maseczek, rękawiczek i fartuchów lekarskich. „Tuż po tym jak skończymy tę konferencję będę podpisywał i jest gotowa [ustawa] do działania” – powiedział amerykański prezydent.

Piszący o sprawie portal CNN przypomina, że były generał chirurg Stanów Zjednoczonych z United States Public Health Service Commissioned Corps Vivek Murthy powiedział w niedzielę, że niektórym lekarzom i pielęgniarkom brakuje już sprzętu, takiego jak fartuchy i rękawiczki, a grupy branżowe alarmują administrację Trumpa o możliwym braku zapasów przez kilka dni, a nawet tygodni. O problemach w realizacji dostaw środków medycznych poinformowały w zeszłym tygodniu także różne agencje federalne.

Sekretarz obrony USA Mark Esper stwierdził, że na mocy Ustawy o produkcji obronnej będzie mógł wydać do bieżącego użycia 5 mln masek ochronnych a także inne materiały z rezerw strategicznych. Rozdzielonych zostanie także 2 tys. respiratorów. Pierwszy milion masek ma być dostępny „natychmiast”. Departament Zdrowia ostrzegł jednak, że nawet w rezerwie strategicznej nie ma tyle materiałów ochronnych (masek, rękawiczek, fartuchów) by uzupełnić braki jakie już odczuwa amerykańska służba zdrowia.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Czytaj także: Duda: Zwrócę się osobiście do prezydenta Chin ws. udostępnienia nam więcej środków ochronnych

cnn.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz