Premier Grecji Kiriakos Mitsotakis zarządził, iż osoby w wieku powyżej 60 lat powinny przyjąć szczepionkę przeciwko koronawirusowi.

Mitsotakis ogłosił we wtorek, że w przypadku jeśli osoba w takim wieku nie skorzysta z zapewnianych przez państwo szczepionek zostanie na nią nałożona kara pieniężna w wysokości 100 euro miesięcznie. Premier dał czas seniorom na dopełnienie obowiązku do 16 stycznia, jak podała agencja informacyjna Interfax.

“To cena jaką trzeba zapłacić za zdrowie” – słowa Mitsotakisa zacytował portal US News – “Skupiamy nasze wysiłki na ochronie naszych współobywateli, dlatego ich szczepienie będzie od teraz obowiązkowe”. Jego zarządzenie wzbudziło protesty lewicowej Syrizy, której politycy podkreślają, że takich środków nie zastosowało jak do tej pory żadne inne państwo. Portal przypomina, że średnia emerytura w Grecji to około 730 euro.

Mitsotakis posunął się do tego środka, gdyż w jego państwie proporcja zaszczepionych pozostaje niezbyt wysoka – na poziomie 63 proc. Jak do tej pory w Grecji wykryto ponad 931 tys. przypadków zarażenia się wirusem SARS CoV-2. Od początku listopada odnotowano w niej wyraźny wzrost dobowego wskaźnika nowych zakażeń, który sięga kilku tysięcy.

Jeszcze na początku listopada w wywiadzie dla greckiej telewizji MEGA Mitsotakiś mówił, że nie szczepienia nie będą przymusowe oraz, że nie zamierza wprowadzać kolejnego lockdownu.

Czytaj także: Media: W Polsce testowana jest ukraińska szczepionka przeciw COVID-19

interfax.ru/usnews.com/worldometers.info/euractiv.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply