Badanie przeprowadzone przez petersburskie Centrum Wirusologii dotyczyło sprawdzenia, jaki odsetek bezobjawowych pacjentów zarażonych koronawirusem posiada przeciwciała.

Służby prasowe petersburskiego komitetu ds. zdrowia poinformowały w piątek o wynikach badania przeprowadzonego przez Centrum Wirusologii Szpitala nr 40 w Sankt Petersburgu. Dotyczyło ono sprawdzenia, jaki odsetek bezobjawowych pacjentów zarażonych koronawirusem posiada przeciwciała.

Badaniem objęto ponad 1,2 tys. wolontariuszy w wieku od 11 do 93 lat, u których potwierdzono obecność SARS-CoV-2, ale nie mieli objawów COVID-19. Okazało się, że spośród nich tylko u niespełna 6 proc. wykształciły się przeciwciała.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W komunikacie zaznaczono, że wiele osób ufa, że po przejściu zakażenia w łagodny sposób mogą się na nią uodpornić. „Praktyka pokazuje jednak, że tak nie jest. Więc ludzie nie powinni się rozluźniać. Warstwa odpornościowa nie jest aż tak gruba” – podkreślono.

Odpowiednie testy były prowadzone od początku kwietnia. „Mężczyźni i kobiety we wszystkich kategoriach wiekowych byli reprezentowani podobnie. Badanie wykazało, że tylko 5,6 proc. uczestników badania, lub 69 proc. pacjentów, ma przeciwciała przeciwko koronawirusowi”. Do początku kwietnia, gdy utworzono Centrum Wirusologii, przeprowadzono ponad 22 tys. testów.

W piątek podano, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Sankt Petersburgu wynosiła blisko 9,5 tysiąca. Był to trzeci pod względem liczby przypadków obszar w Rosji, po Moskwie i obwodzie moskiewskim. Spośród petersburskich pacjentów wyzdrowiało nieco ponad 2 tys. osób, a 74 zmarło. Rosja wyrasta na jedno z głównych ognisk pandemii nowego koronawirusa na świecie.

Przeczytaj: Pożar w petersburskim szpitalu dla chorych na COVID-19 – są ofiary śmiertelne

TASS / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz