Jak podają ukraińskie media, w instytucie w Gdańsku testowana jest obecnie ukraińska szczepionka przeciwko COVID-19. Chodzi o preparat opracowany przez Instytut Biologii Komórkowej Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie.

Według Radia Svoboda, instytut we wrześniu ubiegłego roku otrzymał grant na opracowanie szczepionki. Poinformowano, że ukraińscy biolodzy stworzyli „producentów” białek wirusowych na bazie drożdży.

Kierownik lwowskiego instytutu, akademik Andrij Sybirnyj powiedział, że szczepionka zawiera kilka białek koronawirusa, głównie tzw. białko kolca.

Najważniejsze, żeby tam był receptor, ta powierzchnia, przez którą ten wirus chwyta się za receptor ludzkich komórek w pęcherzykach płucnych. Ale oprócz tego syntetyzujemy również inne białka koronawirusa na specjalnych humanizowanych drożdżach, które modyfikują białka. Ta mieszanka będzie bardziej efektywna, powodując pojawienie się przeciwciał” – powiedział Sybirnyj.

Badacz wyjaśnił też, że szczepionka testowana jest w Polsce, ponieważ na Ukrainie nie ma żadnego laboratorium, który potrafiłby rozmnożyć koronawirusa. Obecnie, ukraińska szczepionka testowana jest na myszach. Biolodzy spodziewają się rezultatów testów pod koniec listopada br.

Instytut w Gdańsku zajmuje się immunogennością, później poprosimy kolegów w Krakowie o przeprowadzenie eksperymentu na myszach transgenicznych po zakażeniu koronawirusem. Bo to jedyne laboratorium w Polsce, które rozmnaża koronawirusa” – powiedział. Przyznał, że nie wie, czy badania na myszach transgenicznych zakończa się w tym roku. Twierdzi jednak, że ukraińska szczepionka jest skuteczna.

Teraz jesteśmy zależni od wyniku. Na teście szczepionki na myszach nasz projekt się kończy” – powiedział Sybrijnyj. Jak podano, jeśli potwierdzi się skuteczność szczepionki, będzie ona testowana na małpach z rzędu naczelnych, a także na ochotnikach.

Przeczytaj: Niemal 3/4 Polaków ma przeciwciała anty-SARS-CoV-2

Czytaj również: Naukowcy podważają zasadność podawania obecnie przypominającej dawki szczepionki przeciw COVID-19

Unian / radiosvoboda.org / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz