Podczas wizyty w Wilnie, premier Mateusz Morawiecki spotkał się z litewskim premierem Sauliusem Skvernelisem. Jak zapowiedziano, na początku 2020 roku może odbyć się wspólne posiedzenie rządów Polski i Litwy.

Jak informowaliśmy, we wtorek na Wileńszczyźnie odbyło się uroczyste otwarcie programu  TVP Wilno. Wziął w nim udział polski premier Mateusz Morawiecki, który złożył wizytę na Litwie. W jej trakcie, szef rządu spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem, Sauliusem Skvernelisem. Według Kancelarii Premiera RP, głównymi tematami spotkania były kwestie współpracy europejskiej i bezpieczeństwa.

– Poruszyliśmy wiele strategicznych tematów, które łączą nas i powodują, że Polska i Litwa zmierzają w podobnym kierunku, bardzo proeuropejskim, który ma na celu również zwiększenie bezpieczeństwa w regionie, w związku z różnymi zdarzeniami, które się wokół nas dzieją, jak wojna na Ukrainie – powiedział na wspólnej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem, relacje polsko-litewskie są „coraz głębsze” i są w nich uwzględniane „z szacunkiem wzajemne wrażliwości historyczne i społeczne”. Dziękował też litewskiemu premierowi za jego zaangażowanie w tej kwestii i za zaproszenie do polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych.

Polski premier podkreślił, że poprzez coraz lepiej zdywersyfikowane źródła dostaw gazu Polska jest stabilnym punktem bezpieczeństwa gazowego i energetycznego Europy Środkowej i Wschodniej. Zaznaczył, że Warszawa wspiera również bezpieczeństwo energetyczne krajów bałtyckich, poprzez wspólne realizowanie ważnych dla regionu projektów energetycznych i transportowych.

Morawiecki poinformował też, że wtorkowe rozmowy „dotyczyły także wspólnych zakupów obronnych oraz inwestycji w Polsce i na Litwie”. Nie sprecyzował jednak, o jakie „wspólne zakupy” czy polskie inwestycje na Litwie chodzi.

Szef polskiego rządu powiedział też, Polska i Litwa mają podobne spojrzenie na sprawy europejskie, w tym m.in. na wieloletnie ramy finansowe. Zaznaczył, że zacieśniające się relacje biznesowo-gospodarcze między obu krajami wpływają na podobne spojrzenie na sprawy europejskie.

Morawiecki nawiązał też do wypowiedzi Skvernelisa, zaznaczając, że cieszy go akcentowanie takich kwestii historycznych, „które nas wyłącznie łączą”. – Jak (…) 30 listopada, dotyczące powstańców styczniowych, kiedy Polska i Litwa wspólnie próbowały odzyskać swoją niepodległość. Jest dokładnie tak, jak Pan Premier powiedział, że w sytuacji, kiedy ktoś się wbija klinem pomiędzy Polskę i Litwę, to zawsze oznacza to coś niedobrego i zagrożenie dla naszych krajów.

Czytaj także: Wilno: uroczysty pochówek powstańców styczniowych odbędzie się jesienią

– Nigdy nie było tak dobrych stosunków między rządami Polski i Litwy jak teraz – mówił premier Skvernelis. – Myślę, że dzisiaj postanowiliśmy podnieść naszą współpracę na jeszcze wyższy szczebel. Bardzo cieszę się, że pan premier zgodził się na możliwość odbycia wspólnego posiedzenia rządów Litwy i Polski na początku przyszłego roku. Byłby to nowy kierunek i doskonała okazja do uściślenia naszej współpracy.

Według dostępnych relacji nie wspomniano, czy obaj premierzy poruszali w rozmowie jakieś kwestie dotyczące Polaków na Litwie. W swoim wystąpieniu polski premier nie wspomniał nic na ten temat.

W czasie wizyty w Wilnie prezes Rady Ministrów odwiedził także Ostrą Bramę, a także złożył kwiaty przy Mauzoleum Matki i Serca Syna i na grobach polskich żołnierzy na Cmentarzu na Rossie. Premierowi podczas wizyty towarzyszyli m.in. szef KPRM, minister Michał Dworczyk, wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, a także wiceszef Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, Rafał Dzięciołowski.

Premier.gov.pl / L24.lt / polskieradio24.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. lp
    lp :

    W ramach uwzględniania owego “szacunku dla wzajemnych wrażliwości historycznych” jako miejsce obrad tego dziwoląga t.j. rządu (?) polsko-litewskiego proponuję Ponary.