Opozycja przegrała w Sejmie głosowania w sprawie odwołania Marka Kuchcińskiego i Piotra Glińskiego.

Sejm odrzucił w środę wnioski opozycji o odwołanie Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu i wyrażenie wotum nieufności wobec ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. – podaje Polska Agencja Prasowa.

Za odwołaniem Kuchcińskiego głosowało 168 posłów, przeciwnych było 249, wstrzymało się 9. Odwołania marszałka Sejmu za sposób prowadzenia obrad podczas obrad nad ustawami sądowymi domagali się posłowie PO, Nowoczesnej oraz PSL-UED. Ich zdaniem Kuchciński stronniczo prowadził obrady, uniemożliwiał zadawanie pytań i zgłaszanie wniosków formalnych.

Opozycja chciała, by Kuchcińskiego zastąpiła w fotelu marszałka Małgorzata Kidawa-Błońska z PO.

Także w środę Sejm nie wyraził zgody na wyrażenie wotum nieufności wobec ministra Piotra Glińskiego. Wniosek klubu PSL-UED poparły kluby opozycyjne. W głosowaniu Gliński został obroniony większością 237 głosów. Za wotum nieufności dla niego głosowało 188 posłów, 3 wstrzymało się od głosu.

Poseł sprawozdawca Urszula Pasławska z PSL-UED zarzucała Glińskiemu w trakcie debaty nad wnioskiem, że „nienawidzi kultury, unika twórców i artystów, unika ludzi kultury i często odwraca się do nich plecami”. Twierdziła także, że „nie szanuje pieniędzy podatników” kupując od rodziny Czartoryskich kolekcję dzieł sztuki za 100 mln euro.

Joanna Lichocka z PiS oraz premier Morawiecki uznali ocenę Glińskiego przez opozycję za niezwiązaną z rzeczywistością. W ich opinii minister odbudowuje polską kulturę i dziedzictwo narodowe. Sam Gliński uznał wniosek o wobec nieufności wobec siebie za zawierający „ogólniki, jakieś przypadkowe asocjacje, pomówienia, psychologizmy”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Gliński: Muzea Getta Warszawskiego i Chasydyzmu będą kosztować około 32 mln złotych

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz