Wicepremier Piotr Gliński oszacował na Twitterze koszt budowy kolejnych muzeów poświęconych historii Żydów polskich.

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podał orientacyjny koszt budowy dwóch muzeów poświęconych historii Żydów w Polsce – Muzeum Getta Warszawskiego i Muzeum Chasydyzmu. Zrobił to polemizując z bliżej nieokreślonymi „fake newsami” mającymi mówić, jakoby muzea te miały kosztować aż 320 milionów złotych – tyle samo, co Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Fakenews nr 2. Muzea Getta Warszawskiego i Chasydyzmu nie będą kosztowały 320 mln, a około 10 razy mniej (w ciągu 5 lat). To drugie będzie budowane głównie ze środków ze zbiórki społecznej. – napisał Gliński w piątek na Twitterze dodając, że życzy „państwu redaktorom Wesołych Świąt”. W pierwszym twicie poświęconym „fake newsom” Gliński dementował wielkość kwoty wyasygnowanej przez Polską Fundację Narodową na rejs dokoła świata z okazji 100-lecia niepodległości.

Portal Media Narodowe zinterpretował wpis wicepremiera jako potwierdzenie, że zapadła decyzja o budowie kolejnego muzeum poświęconego polskim Żydom. Jak pisaliśmy na początku marca br., Gliński poinformował o powołaniu Muzeum Getta Warszawskiego. Natomiast jeszcze w styczniu br. wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas wizyty w Muzeum Żydów Polskich proponował zbudowanie w przyszłości muzeum polskiego chasydyzmu. Pomoc ministerstwa miałaby polegać na wsparciu finansowym dla inicjatyw prywatnych lub samorządowych, które miały pojawić się w tej sprawie. Szczegóły tych zamierzeń nie były jednak znane opinii publicznej.

Wpis Glińskiego spotkał się z odpowiedzią Krzysztofa Bosaka z Ruchu Narodowego, który zadał wicepremierowi pytania m.in. o to, kiedy powstanie Muzeum Kresów i Muzeum Ziem Zachodnich.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w kwietniu 2017 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmówiło wsparcia inicjatywie radnych Brzegu powołania w ich mieście muzeum poświęconego Kresom Wschodnim. Ministerstwo zadeklarowało, że planuje powołanie tego typu placówki w Lublinie. W grudniu 2017 roku informowano, że ministerstwo wyasygnowało na zakup budynku dla tego muzeum – noszącego nazwę Muzeum Ziem Wschodnich – prawie 11 mln złotych.

Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz