Wiceminister kultury obiecuje środowiskom żydowskim kolejne muzeum

Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin proponował w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN stworzenie kolejnego muzeum poświęconego Żydom.

Sellin złożył w poniedziałek wizytę w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w związku ze spotkanie promocyjnym albumu autorstwa Agnieszki Traczewskiej. Ta producentka filmowa i fotograf od 2006 r. tworzy serie dokumentujące podróże chasydów z USA i Izraela do Polski na groby cadyków, będących autorytetami tego nurtu judaizmu. W poniedziałkowym spotkaniu w Warszawie uczestniczyli przedstawiciele środowisk chasydzkich z USA David Singer, Naomi Singer. Obok nich pojawili się autorzy przedmowy do książki prof. Marcin Wodziński i prof. Jonathan Webber.

Przed zebranymi wystąpił także wiceminister Sellin. Jak powiedział – “Polska powinna poczynić jeszcze jeden wysiłek w ramach chronienia dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce i zbudować w przyszłości muzeum chasydyzmu polskiego, tak bym to nawet nazwał, żeby tą specyfikę chasydyzmu polskiego bardziej szczegółowo opowiedzieć”. Sellin ujawnił też, że już podjęto instytucjonalne działania na rzecz realizacji przedstawionej przez niego idei – “Jak sądzę, przynajmniej z jednej z nich będzie owoc i deklaruję, że państwo polskie taką inicjatywę również wesprze”.

W kwietniu 2017 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmówiło wsparcia inicjatywie radnych Brzegu powołania w ich mieście muzeum poświęconego Kresom Wschodnim. Ministerstwo zadeklarowało, że planuje powołanie tego typu placówki w Lublinie, ale jak na razie nie podjęło żadnych kroków na rzecz realizacji tej idei.

Czytaj także: Sellin: Nie koncentrujmy się na winach Ukraińców

wpolityce.pl/kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. gotan
  gotan :

  i co jeszcze panie Selin obiecasz pan pejsatym?…Co jeszcze? Muzeum jedno, muzeum drugie odbudowa cmentarza…..itd…itd…Selin czy ty też jesteś z wybranych cwaniaków…? Nie są dla ciebie ważni Polacy pomordowani przez banderowców?….Kto ty jesteś Selin?…Zapamiętajmy taką mendę przy następnych wyborach…

  • jwu
   jwu :

   @gotan Zapamiętajmy taką mendę przy następnych wyborach ? To fakt.Ale idąc tym tropem ,trzeba będzie zapamiętać wszystkich pracowników rządu ,oraz (poza paroma posłami) całego sejmu i senatu.

   • Kojoto
    Kojoto :

    @jwu – zgadza się – cały PiS jest już kompletnie skompromitowany, ale biedni Polacy których nędzę osłodziło nieco 500+ niestety są gotowi głosować na tych zeszmaconych zdrajców jeszcze raz. a jak nie na nich to na równie zeszmacone PO czy SLD i ich klony.

 2. greg
  greg :

  Dopiero jedno zydowskie muzeum za nasze 300 mln zl zbudowali, a ten talmudysta obiecuje 2., 100 mln na odnowe cmentarza zydowskiego, gdy na muzeum Kresow i banderowskiego ludobojstwa ten antypolak, nie daje ani grosza. A tymczasem zydostwo przeforsowalo w USA skandaliczna
  ustawe bezprawnie uwlaszczajaca przypadkowych zydow na odbudowanym i odtworzonym przez Polakow majatki. Nawet za jego miekka jak faja i spolegliwa postawe wobec banderowni, Ukraincy napluli mu w twarz. Takie skutki panskiej durnej antypolskiej polityczki p. Sellin!