„Nasz Dziennik” informuje, że projekt Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej ma poparcie rządu.

Jarosław Kaczyński, według informacji „Naszego Dziennika”, zapewniał, że będzie rozmawiał z ministrami o zabezpieczeniu funduszy na utworzenie nie tylko muzeum, ale i jego filii.

„Nasz Dziennik” pisze, że utworzenie nowej placówki kulturalnej jest przesądzone, o czym mają świadczyć deklaracje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „ND” informuje również, że rząd może być również pewien poparcia dla tej idei ze strony parlamentarnej większości. Projekt popiera bowiem Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości, a pozytywnie oceniają go przynajmniej niektórzy politycy innych ugrupowań.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Wesprzyj nas.

Resort kultury prowadzi korespondencję z samorządem wojewódzkim na temat zasad powołania muzeum i utworzenia jego siedziby. „ND” zaznacza, że nie jest to łatwa kwestia. Wiadomo, że wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński optuje za utworzeniem nowej centralnej placówki muzealnej i deklaruje przeznaczenie na ten cel sporych środków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Brzeg: Muzeum kresowe nie powstanie. Rząd odmówił wsparcia finansowego

Niestety, jak twierdzi cytowany przez „ND” prof. Waldemar Paruch, historyk z UMCS, władze miejskie i urząd marszałkowski nie wykazują zainteresowania tworzeniem placówki i to jest powodem opóźnienia projektu. Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, któremu przewodzi w Lublinie Paruch, jest inicjatorem powołania muzeum.

Kresy.pl / Nasz Dziennik

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz