Publicysta miesięcznika „The Atlantic”, Peter Beinart, przypomina, że premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Trumpa, John Bolton, w 2003 roku posługiwali się podobną retoryką w stosunku Iraku jaką obecnie posługują się wobec Iranu.

W swoim tekście Beinart zwraca uwagę na podobieństwa między okresem poprzedzającym inwazję na Irak w 2003 roku a obecnym kryzysem związanym z wycofaniem się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem. „Podobieństwa między tamtym okresem a obecnym są niesamowite. W obu przypadkach, amerykańscy przywódcy obawiali się, że wieloletni przeciwnik z Bliskiego Wschodu wyrwał się z kajdan, które wcześniej go powstrzymywały. W obu przypadkach amerykańscy przywódcy prowadzili bardziej konfrontacyjną politykę, którą podpierali przerażającymi stwierdzeniami dotyczącymi programu nuklearnego reżimu. W obu przypadkach inspektorzy międzynarodowi sprzeciwiali się tym alarmistycznym twierdzeniom. W obu przypadkach europejscy sojusznicy Ameryki bronili inspektorów i ostrzegali przed chaosem, jaki może przynieść konfrontacyjna polityka Ameryki. W obu przypadkach jastrzębie w Ameryce i Izraelu zareagowały, próbując zdyskredytować system inspekcji. W obu przypadkach przewodzili tym wysiłkom John Bolton i Benjamin Netanyahu” – podkreśla Beinart.

Warto przypomnieć, że Netanjahu w 2003 roku, gdy nie piastował funkcji premiera, zeznał w amerykańskim Kongresie, że nie ma wątpliwości, iż Saddam Husajn posiadał broń masowego rażenia i że obalenie dyktatora przyniesie pozytywne skutki dla Iraku i regionu.

Bolton jako podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i międzynarodowego bezpieczeństwa w administracji Busha II nie dość, że był zwolennikiem wojny w Iraku, lecz również w 2015 roku stwierdził w rozmowie z „Washington Examiner”, że nie żałuje swojego poparcia dla inwazji i że warto było obalić Saddama Husajna. Uważał, że amerykańskie wojska nie powinny były się wycofywać się z Iraku w 2011 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Trump ogłosił, że USA wycofają się z porozumienia nuklearnego z Iranem

Kresy.pl / The Atlantic

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz