W ukraińskim mieście Dniepr odnowiono zamalowane kilka dni temu graffiti z podobizną głównodowodzącego Ukraińskiej Powstańczej Armii Romana Szuchewycza.

Graffiti poświęcone dowódcy UPA pojawiło się na nadrzecznym bulwarze w Dnieprze kilka dni temu z okazji rocznicy urodzin Szuchewycza przypadających 30 czerwca. Widać na nim Szuchewycza w mundurze UPA, napis “Roman Szuchewycz” oraz przypisywane mu słowa: “Mądrego nie oszuka się, uczciwego nie kupi się, silnego nie złamie się”. Według Radia Swoboda malowidło zostało wykonane przez “społecznych aktywistów”.

W czwartek graffiti zostało zniszczone. Zamalowano je niebieską farbą, dopisując słowa “wróg Ukrainy”. Informując o tym Radio Swoboda ujawniło, że jednym z inicjatorów powstania malowidła był lokalny przedstawiciel organizacji Społeczeństwo Przyszłości [Suspilstwo majbutn’oho] – ruchu kierowanego przez skrajnego ukraińskiego nacjonalistę Jewhena Karasia, niekiedy określanego również mianem neonazisty.

W niedzielę malowidło zostało odnowione. Według Społeczeństwa Przyszłości dokonali tego przedstawiciele tej organizacji oraz “nieobojętni obywatele”. Twórcy graffiti wyznaczyli nagrodę pieniężną za pomoc w ustaleniu sprawców jego zamalowania.

“Nie zapomnimy o prawdziwych bohaterach Ukrainy. Roman Szuchewycz w Dnieprze będzie” – ogłoszono na facebookowym profilu organizacji Karasia.

Jak pisaliśmy, w maju br. Społeczeństwo Przyszłości zażądało od władz Lwowa usunięcia kratek ściekowych z napisami „Lwów” i „Lemberg”, które pojawiły się na placu przed lwowskim Dworcem Głównym po jego rekonstrukcji. Według organizacji nazwy te „nie są wykorzystywane oficjalnie w żadnym państwie świata”.

Roman Szuchewycz był głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnym za ludobójstwo Polaków w Małopolsce Wschodniej. Historycy spierają się o zakres jego odpowiedzialności za ludobójstwo na Wołyniu. Zarzuca mu się także kolaborację z Niemcami (był żołnierzem batalionu Nachtigall, a w szeregach niemieckiej policji pacyfikował wioski na Białorusi). Zginął w 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy sowieckich.

CZYTAJ TAKŻE: We Lwowie w rocznicę pogromu Żydów odbędzie się święto dowódcy UPA

Kresy.pl / Radio Swoboda

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply