W mieście Chmielnicki (dawnym Płoskirowie) odsłonięto w środę tablicę pamiątkową poświęconą głównodowodzącemu Ukraińskiej Powstańczej Armii Romanowi Szuchewyczowi. – podał lokalny portal Khmelnytsky.

Tablica została umieszczona na fasadzie kinoteatru im. Tarasa Szewczenki. Znajduje się na niej płaskorzeźba z wizerunkiem dowódcy UPA, napis „Roman Szuchewycz / generał-chorąży / głównodowodzący UPA” oraz cytat mu przypisywany – „Mądrego nie ogłupi się, uczciwego – nie kupi, odważnego – nie złamie”. Odsłonięcie tablicy zbiegło się z tzw. Dniem Bohaterów, nieoficjalnym świętem ustanowionym przez banderowski odłam Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jest to już trzecia tablica, którą miejscowe władze odsłoniły w ramach obchodów „100-lecia Ukraińskiej Rewolucji”, czyli różnych prób ustanowienia przed 100 laty państwa ukraińskiego. Dwie poprzednie tablice poświęcono pierwszemu przywódcy OUN Jewhenowi Konowalcowi oraz historykowi i politykowi Mychajle Hruszewskiemu.

Jak mówił podczas odsłonięcia tablicy Ołeksandr Symczyszyn, mer Chmielnickiego z ramienia nacjonalistycznej Swobody, fundowanie takich tablic jest ważne zarówno dla mieszkańców miasta, jak i przyjezdnych, którzy dowiadują się dzięki nim więcej o „bohaterach narodowych”.

Miejscowe media twierdzą, że Szuchewycz był w Płoskirowie w lipcu 1941 roku jako jeden z dowódców batalionu Nachtigall – ukraińskiego kolaboracyjnego oddziału biorącego udział w inwazji III Rzeszy na ZSRR. Nachtigallowcy mieli wówczas obalić pomnik Lenina, który stał przed kinoteatrem.

Roman Szuchewycz był głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Zginął w 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: We Lwowie odsłonięto tablicę ku czci Szuchewycza [+FOTO]

Kresy.pl / Khmelnytsky / vsim.ua

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz