Policja zatrzymała w środę grupę liberalnych polityków chcących wjechać do strefy przy granicy z Białorusią.

Jak podał portal telewizji Polsat News wśród grupy polityków jacy chcieli podjechać do granicy Polski z Białorusią była posłanka Koalicji Obywatelskiej Janina Ochojska, deputowani do Parlamentu Europejskiej z ramienia KO Róża Thun i Łukasz Kohut, a także zasiadające w tej izbie Fabienne Keller z francuskiego "Republiko naprzód" oraz Karalin Cseh z węgierskiej partii Momentum.

"Musimy zastanowić się, co my, jako europosłowie, możemy zmienić i powinniśmy naciskać na rząd i odpowiednie władze, żeby jednak dopuszczono organizacje humanitarne oraz media do granicy, bo nie możemy pozwolić na to, żeby ludzie umierali w lasach, chociaż wiemy, że i tak będą, bo nie będziemy mogli do wszystkich dotrzeć" - tłumaczyła cel swojego wyjazdu Janina Ochojska - "Czy nasza wizyta tutaj coś zmieni? Nie sądzę, ale chcemy być świadkami tego co tutaj się dzieje".


Nowe obostrzenia wprowadzone w Niemczech zakładają, że osoby niezaszczepione nie będą mogły wchodzić na teren większości sklepów i obiektów rekreacyjnych. Niewykluczone też, że od lutego 2022 roku szczepienia w Niemczech będą obowiązkowe.

Ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz jej następca Olaf Scholz spotkali się z liderami władz regionalnych, aby omówić temat obostrzeń, których wprowadzenie miałoby pomóc w walce z czwartą falą koronawirusa SARS-CoV-2.


Ponad 10 tysięcy żołnierzy i oficerów rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego rozpoczęło ćwiczenia na południu Rosji. Manewry zaplanowano m.in. na anektowanym Krymie.

Jak podaje agencja RIA Nowosti, Południowy Okręg Wojskowy poinformował w środę o rozpoczęciu szeroko zakrojonych ćwiczeń wojskowych. Bierze w nich udział ponad 10 tysięcy żołnierzy i oficerów zmotoryzowanych formacji strzeleckich i pancernych rosyjskiej armii.

W zimowym szkoleniu nowego semestru uczestniczy około jedna trzecia wszystkich formacji i jednostek Południowego Okręgu Wojskowego.


Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken uważa, że Ukraina może się spodziewać "prowokacji" ze strony Rosji.

Blinken rozmawiał z dziennikarzami w Rydzie, gdzie odbywa się w środę spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO. Jak zrelacjonował portal tygodnika "Dzerkało Tyżnia" miał on powiedzieć, że "Kijów powinien zachować zimną krew w sytuacji z Rosją". Jak dodał - "W tym czasie jak jasno rozmawiamy z Moskwą wzywamy także Ukrainę do dalszego przejawiania wstrzemięźliwości".


Aleksandr Łukaszenko utrzymuje, że w drugiej turze wyborów prezydenckich w Polsce doszło do sfałszowania wyników na rzecz ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy - poinformowała w piątek Polska Agencja Prasowa. (więcej…)


Rosja zgromadziła ponad 94 000 żołnierzy w pobliżu granic Ukrainy i może przygotowywać się do ofensywy wojskowej na dużą skalę pod koniec stycznia, powiedział w piątek parlamentowi minister obrony Ukrainy, powołując się na raporty wywiadu - przekazała agencja prasowa Reutera. (więcej…)


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest